Petržalka plánuje odstrániť invazívne dreviny šetrnejším spôsobom

Pecninansky les bratislava.jpg
Foto: ilustračné, www.petrzalka.sk

Procesu odstraňovania inváznych drevín bude predchádzať ich dôkladná inventarizácia.

Petržalka chce odstraňovať invazívne dreviny šetrnejším spôsobom. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa mestskej časti Mária Halašková.

V bežnej praxi sa na úplné odstránenie invazívnych drevín používajú škodlivé herbicídne látky. Mestská časť sa rozhodla overiť účinnosť menej používaných metód, ktoré sú šetrnejšie k životnému prostrediu,“ uviedla hovorkyňa a dodala, že procesu odstraňovania inváznych drevín bude predchádzať ich dôkladná inventarizácia.

Negatívny vplyv

Invázne dreviny majú negatívny vplyv na naše pôvodné druhy a ich biotopy a menia krajinu. „Na území Petržalky sa od 1. júla do 23. novembra odstránilo spolu 59 invazívnych drevín druhu pajaseň žliazkatý a javorovec jaseňolistý,“ uviedla vedúca oddelenia životného prostredia mestskej časti Daniela Vašková Kasáková.

Výrubom invazívnej dreviny sa starostlivosť nekončí, lebo jej rýchly rast vytláča pôvodnú vegetáciu.

Mestská časť plánuje náhradnú výsadbu za invázne dreviny, čo v prípade ponechania pňov a koreňovej sústavy pajaseňa nie je možné, pretože do pôdy vylučuje koreňmi látky, ktoré bránia rastu iných druhov drevín,“ vysvetlila.

Bez pesticídov

Petržalka prijala už dávnejšie uznesenie o zóne bez pesticídov, čím sa zapojila do procesu znižovania chemických zásahov pri údržbe zelene a komunikácií.

V bežnej praxi sa na odstránenie pňov a koreňových sústav používa chemická metóda aplikáciou herbicídnych látok (napr. glyfosátu) alebo frézovanie (strojové odstránenie pňov a koreňov z miesta výskytu).

Keďže bezpečnosť herbicídnej látky glyfosát je spochybňovaná a zvažuje sa zastavenie jej autorizácie v EÚ, a metóda frézovania je finančne náročná, rozhodli sme sa overiť účinnosť menej používaných mechanických (vylamovanie), chemických (aplikácia kyseliny pelargónovej a octovej) a termických metód (aplikácia horúcej vody a pary),“ vysvetlila mestská časť.

Problém pre životné prostredie

Keďže invázne dreviny predstavujú nemalý problém pre životné prostredie a v zmysle platnej legislatívy je potrebné ich odstraňovať, plánujeme so Slovenskou poľnohospodárskou univerzitou, Pedagogickou fakultou Trnavskej univerzity v Trnave a mestskou časťou Bratislava – Rusovce overiť účinnosť environmentálne šetrných metód na zneškodnenie inváznych drevín v Petržalke,“ konštatoval predseda občianskeho združenia Zóny bez pesticídov Ivan Iľko.

Jednou z navrhnutých metód je aj aplikácia kyseliny pelargónovej a kyseliny octovej, ktoré sú považované za environmentálne šetrnú chemickú ochranu.

Inventarizácia a mapovanie

V súčasnosti sa v Petržalke realizuje inventarizácia inváznych drevín s mapovaním ich polohy, ďalej budú tieto dreviny roztriedené do jednotlivých výskumných lokalít, pričom v každej lokalite bude aplikovaná iná metóda.

Cieľom výskumu je poskytnúť relevantné informácie o spôsobe zneškodnenia inváznych drevín, pričom tieto metódy rozdelíme do troch skupín na základe účinnosti, finančnej náročnosti a environmentálnych dopadov,“ uviedla hovorkyňa.

Výsledky výskumu môžu pomôcť samosprávam efektívne a environmentálne šetrne zneškodňovať invázne dreviny na Slovensku. Realizácia výskumu je plánovaná počas rokov 2021 a 2022.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk