K hlavným činnostiam oddelenia životného prostredia patrí výsadba drevín, či starostlivosť o zeleň.
Petržalka plánuje v tomto roku niekoľko projektov v oblasti životného prostredia. O minuloročnej činnosti Oddelenia životného prostredia (OŽP) a o plánoch na tento rok informoval Jakub Kuruc z Referátu čistoty a poriadku mestskej časti.
„K základným činnostiam patrila výsadba drevín, starostlivosť o zeleň, či riešenie problematiky na úseku odpadov a čistoty verejných priestranstiev,“ uviedol Kuruc a dodal, že zamestnanci referátu zelene a vybraní zamestnanci referátu správy o verejné priestranstvá absolvovali školenie k základnému orezávaniu stromov.
„Najmä v prvej polovici roku 2021 sú počas vegetačného obdobia v areáloch materských a základných škôl plánované zdravotné a redukčné rezy 141 kusov drevín, posúdených v rámci inventarizácie drevín ako problémových,“ vysvetlil.
Výsadba zelene
Pre zníženie rizika uschnutia drevín po výsadbe v jarnom období osadia 212 zavlažovacích vakov, ktoré pomôžu stromom k rastu a zvýšia ich šancu na ujatie.
„Mestská časť prostredníctvom OŽP vybudovala predzáhradku na Znievskej ulici a začala s výsadbou v Jame Šášovská, kde dosadba prebehne v jarnom období 2021. Začalo sa s inventarizáciou predzáhradiek na území Petržalky s cieľom predzáhradky označiť, prideliť im číslo a vyhlásiť súťaž o najkrajšiu z nich,“ podotkol Kuruc.
Koncom roka 2020 sa OŽP v spolupráci s referátom správy verejných priestranstiev podarilo zrealizovať prvú fázu revitalizácie Ovsištského námestia.
OŽP taktiež spolupracovalo pri revitalizácii Námestia republiky a podieľalo sa na štúdii k revitalizácii Šrobárovho námestia, kde dalo vypracovať plán ochrany stromov pri stavebnej činnosti.
Informačné oznamy
„Jedným z nosných projektov je tiež podpora vzdelávania v oblasti environmentalistiky na materských školách prostredníctvom projektu Spoločne EKO, ktorý inicioval starosta Petržalky Ján Hrčka,“ uviedol Kuruc.
V tomto roku sa budú tiež umiestňovať informačné oznamy k správnemu triedeniu odpadov a dopĺňať nové koše na triedené zložky odpadov. V oblasti odpadového hospodárstva sa referát čistoty a poriadku zameriaval na zabezpečovanie ďalších smetných nádob na malý komunálny odpad.
„Inventarizované boli informačné tabule, nástreky na chodníkoch Zákaz vstupu so psom boli renovované, vymenené alebo demontované. V areáli Veľkého Draždiaka pribudli nové tabule s informáciou o nekŕmení labutí či iného vodného vtáctva,“ doplnil.
Komunitné kompostoviská
V spolupráci so spoločnosťou JRK a miestnymi obyvateľmi pribudli prvé dve komunitné kompostoviská na Romanovej a Budatínskej ulici.
„Ďalšia úspešná spolupráca sa podarila s organizáciou zodpovednosti výrobcov Asekol SK, ktorá umiestnila pilotne na 15 vybraných miestach stacionárne nádoby na zber drobného elektroodpadu, batérií a akumulátorov,“ doplnil Kuruc.
Veľa sa toho podarilo aj vďaka spolupráci s Nadáciou Pontis, ktorá tento rok v rámci akcie Naše mesto uskutočnila viaceré aktivity pre dobrovoľníkov.
„Petržalka zorganizovala počas akcie štyri aktivity zamerané na čistotu verejných priestranstiev a ich skrášlenie. Rovnako sa okračovalo aj v čistení brehov Chorvátskeho ramena, ktoré pravidelne organizuje referát čistoty a poriadku,“ uzavrel.