Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Petrzalka kosenie mestska cast.jpg
Foto: archívne, www.facebook.com
7. januára 2021 Zaujímavosti od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Petržalka plánuje tento rok niekoľko projektov v rámci životného prostredia

K hlavným činnostiam oddelenia životného prostredia patrí výsadba drevín, či starostlivosť o zeleň.

Petržalka plánuje v tomto roku niekoľko projektov v oblasti životného prostredia. O minuloročnej činnosti Oddelenia životného prostredia (OŽP) a o plánoch na tento rok informoval Jakub Kuruc z Referátu čistoty a poriadku mestskej časti.

K základným činnostiam patrila výsadba drevín, starostlivosť o zeleň, či riešenie problematiky na úseku odpadov a čistoty verejných priestranstiev,“ uviedol Kuruc a dodal, že zamestnanci referátu zelene a vybraní zamestnanci referátu správy o verejné priestranstvá absolvovali školenie k základnému orezávaniu stromov.

Najmä v prvej polovici roku 2021 sú počas vegetačného obdobia v areáloch materských a základných škôl plánované zdravotné a redukčné rezy 141 kusov drevín, posúdených v rámci inventarizácie drevín ako problémových,“ vysvetlil.

Výsadba zelene

Pre zníženie rizika uschnutia drevín po výsadbe v jarnom období osadia 212 zavlažovacích vakov, ktoré pomôžu stromom k rastu a zvýšia ich šancu na ujatie.

Mestská časť prostredníctvom OŽP vybudovala predzáhradku na Znievskej ulici a začala s výsadbou v Jame Šášovská, kde dosadba prebehne v jarnom období 2021. Začalo sa s inventarizáciou predzáhradiek na území Petržalky s cieľom predzáhradky označiť, prideliť im číslo a vyhlásiť súťaž o najkrajšiu z nich,“ podotkol Kuruc.

Koncom roka 2020 sa OŽP v spolupráci s referátom správy verejných priestranstiev podarilo zrealizovať prvú fázu revitalizácie Ovsištského námestia.

OŽP taktiež spolupracovalo pri revitalizácii Námestia republiky a podieľalo sa na štúdii k revitalizácii Šrobárovho námestia, kde dalo vypracovať plán ochrany stromov pri stavebnej činnosti.

Informačné oznamy

Jedným z nosných projektov je tiež podpora vzdelávania v oblasti environmentalistiky na materských školách prostredníctvom projektu Spoločne EKO, ktorý inicioval starosta Petržalky Ján Hrčka,“ uviedol Kuruc.

V tomto roku sa budú tiež umiestňovať informačné oznamy k správnemu triedeniu odpadov a dopĺňať nové koše na triedené zložky odpadov. V oblasti odpadového hospodárstva sa referát čistoty a poriadku zameriaval na zabezpečovanie ďalších smetných nádob na malý komunálny odpad.

Inventarizované boli informačné tabule, nástreky na chodníkoch Zákaz vstupu so psom boli renovované, vymenené alebo demontované. V areáli Veľkého Draždiaka pribudli nové tabule s informáciou o nekŕmení labutí či iného vodného vtáctva,“ doplnil.

Komunitné kompostoviská

V spolupráci so spoločnosťou JRK a miestnymi obyvateľmi pribudli prvé dve komunitné kompostoviská na Romanovej a Budatínskej ulici.

Ďalšia úspešná spolupráca sa podarila s organizáciou zodpovednosti výrobcov Asekol SK, ktorá umiestnila pilotne na 15 vybraných miestach stacionárne nádoby na zber drobného elektroodpadu, batérií a akumulátorov,“ doplnil Kuruc.

Veľa sa toho podarilo aj vďaka spolupráci s Nadáciou Pontis, ktorá tento rok v rámci akcie Naše mesto uskutočnila viaceré aktivity pre dobrovoľníkov.

Petržalka zorganizovala počas akcie štyri aktivity zamerané na čistotu verejných priestranstiev a ich skrášlenie. Rovnako sa okračovalo aj v čistení brehov Chorvátskeho ramena, ktoré pravidelne organizuje referát čistoty a poriadku,“ uzavrel.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X