Petržalka podporí plochy so zníženou frekvenciou kosenia

Biodiverzitná biodiverzná luka kosba
Foto: ilustračné, GettyImages

Dôvodom je prirodzená podpora pre opeľovače ako aj záchyt a vsakovanie zrážkovej vody.

Petržalka podporí plochy so zníženou frekvenciou kosenia. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa mestskej časti Mária Halašková.

Podobne ako minulý rok, aj počas tejto sezóny kosby chce Petržalka viac dbať na starostlivosť o plochy so zníženou intenzitou kosenia,“ uviedla hovorkyňa.

Dôvodom je prirodzená podpora pre opeľovače ako aj záchyt a vsakovanie zrážkovej vody. „Šetrnejšie kosenie tiež pomáha znížiť prašnosť a teplotu počas letných horúčav,“ doplnila.

Znížená intenzita kosenia

Záujem o plochy so zníženou intenzitou kosenia je v Petržalke vysoký. Vychádza to aj z minuloročnej ankety, v ktorej sa mohli Petržalčania vyjadriť, či dávajú prednosť šetrnej kosbe pred intenzívnou.

Až 74 percent zapojených ľudí hlasovalo za šetrnejšiu kosbu, len 26 percent uprednostnilo intenzívne kosenie bez zachovania trávnatých pásov,“ skonštatovala Halašková s tým, že minulý rok tak skúšobne ponechali nekosené plochy v okolí niektorých drevín, ale aj na väčších trávnatých plochách.

Viacero priestranstiev

Na základe podnetov vybrali zamestnanci referátu zelene a referátu správy verejných priestranstiev viaceré plochy v Petržalke. Tieto budú označené informačnými tabuľkami, aby okoloidúci vedeli o dôvode nekosenia.

Zamerali sme sa na také plochy, v okolí ktorých je dostatok priestoru pre pohodlné prechádzky Petržalčanov aj so svojimi štvornohými miláčikmi na pravidelne kosených častiach. V prvej časti pôjde o deväť plôch so zníženou intenzitou kosby na Röntgenovej, Jantárovej ceste/Muchovom námestí, Holíčskej, Starhradskej, Strečnianskej, Gessayovej a Romanovej,“ doplnil vedúci referátu zelene Adrián Ševeček s tým, že časom nevylučuje rozšírenie o ďalšie plochy.

Potenciál vegetačnej plochy

Cieľom zníženia intenzity kosby v navrhovaných lokalitách je využiť potenciál vegetačnej plochy v blízkosti obytných domov pre ochladenie okolia, ale aj poskytnutie dostatočného priestoru pre opeľovače, akými sú včely, motýle či iný hmyz.

K ďalším výhodám patrí aj to, že menej kosený trávnik má väčšiu šancu zakvitnúť. Petržalka plánuje odštartovať prvú fázu kosenia v najbližších týždňoch hneď, ako to umožnia poveternostné podmienky.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk