Petržalka prijíma ukrajinských utečencov, do škôl prijala viac ako 40 detí a poskytuje aj ubytovanie

Centrum na pomoc Ukrajincom
Foto: SITA/Marek Lukáč

Mestská časť okrem materiálnej zbierky ponúka tiež pomoc pri hľadaní práce a ubytovania.

Petržalka prijala do svojich školských zariadení viac ako 40 detí z Ukrajiny. Ako informovala hovorkyňa Petržalky Mária Halašková, mestská časť organizuje niekoľko foriem pomoci pre občanov Ukrajiny. Okrem materiálnej zbierky ponúkajú tiež pomoc pri hľadaní práce a ubytovania.

Mestskú časť oslovujú ukrajinskí utečenci aj v súvislosti umiestňovaním detí do základných a materských škôl. Tie už aktuálne prijali celkovo 44 detí, z toho 11 do materských a 33 do základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Petržalky,“ uviedla Halašková.

Miesta v škôlkach a školách

Vedúca oddelenia školstva Andrea Garanová tvrdí, že v materských školách (MŠ) už viac voľných kapacít neostalo, deti je však stále možné prijať do základných škôl (ZŠ).

Všetci utečenci, ktorí sú už ubytovaní na území Petržalky a spĺňajú podmienky ministerstva školstva, môžu počítať s prijatím ich dieťaťa do jednej z našich škôl,“ uviedla. Najviac detí z Ukrajiny momentálne navštevuje ZŠ na Černyševského ulici, a to 11

. „Nasleduje ZŠ Nobelovo námestie s piatimi prijatými žiakmi a päť detí pribudlo aj na ZŠ Dudova,“ dodala hovorkyňa.

Materiálna zbierka

V Petržalke zriadili tiež materiálnu zbierku v priestoroch Domu kultúry (DK) Zrkadlový háj, ktorá je zatiaľ predĺžená na neurčito.

Darované veci, ktoré nebudú odoslané na hranice, budú použité na prípravu ubytovania pre vojnových utečencov alebo v rámci Sociálnej výdajne Petržalka a partnermi, ktorí sa starajú o vylúčené komunity, ľudí bez domova či osamelých seniorov,“ vysvetlila Halašková.

Pre Ukrajincov, ktorí už na Slovensku sú a hľadajú materiálnu pomoc, je v priestoroch DK Zrkadlový háj zriadený nový obchod.

Záujemcovia v ňom zadarmo dostanú hygienické potreby, oblečenie, ale aj iné veci pre bežnú potrebu. K dispozícii je denne od 10:00 do 18:00, jeho prevádzku riadia dobrovoľníci,“ doplnila.

Nedostatok ubytovacích kapacít

V súvislosti s pribúdajúcim počtom utečencov z Ukrajiny vzniká aj problém s nedostatkom ubytovacích kapacít.

Petržalka preto vyzvala obyvateľov, ktorí majú možnosť ubytovať utečencov, aby sa prihlásili na telefónnom čísle 0947 487 265 alebo prostredníctvom e-mailovej adresy socialne@petrzalka.sk. Obe infolinky sú dostupné denne od 8.00 do 18.00 vrátane víkendov a sviatkov.

Voľné pracovné pozície

Petržalka upriamuje pozornosť aj na voľné pracovné pozície. „Naše pracovné ponuky sú vhodné aj pre ľudí z Ukrajiny. Minimálna požadovaná úroveň slovenského jazyka pri manuálnych pracovných pozíciách je A1 a pri administratívnych pracovných pozíciách v Petržalke C1,“ poznamenala vedúca oddelenia sociálnych vecí miestneho úradu Marcela Zacharová.

Okrem iného pripravujú aj kurzy slovenského jazyka pre ukrajinských občanov, ktorí sa majú záujem zamestnať na Slovensku.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk