Petržalka pritvrdila. Od januára by v mestskej časti mohol byť nový systém parkovania

parkovanie, Petržalka, auto
ilustračné: SITA

Ak bude dobré počasie a bude sa dať maľovať značenie na cesty, parkovaciu politiku v Petržalke by mohli spustiť 1. januára budúceho roka.

„Ak nám to počasie neumožní, tak spustenie systému bude na jar budúceho roka. Maľovať čiary na zem môžu len vtedy, ak je teplota vyššia ako pätnásť stupňov,“ povedal prednosta petržalského úradu Miroslav Štefánik.

Problematiku parkovania v Petržalke by mali miestni poslanci riešiť na septembrovom zasadnutí zastupiteľstva. Zastupiteľstvo schvaľuje aj všeobecne záväzné nariadenie, ktoré upraví všetky podmienky prevádzkového poriadku.

Za parkovanie v Petržalke budú po novom poplatok platiť rezidenti s trvalým pobytom v mestskej časti a aj tí, ktorí tu bývajú, ale trvalý pobyt v Petržalke nemajú.

„V tejto chvíli sa ale o výške poplatku nebudeme baviť. Predpokladám, že sa dohodneme s poslancami a bude jedna karta na rodinu,“ uviedol petržalský starosta Vladimír Bajan.

Prednosta Miroslav Štefánik uviedol, že v mestskej časti je približne 17-tisíc parkovacích miest a všetky miesta budú vyznačené čiarami.

„Systém bude taký, že to budú zóny s dopravným obmedzením. Pri každom vstupe do zóny bude dopravná značka. Jedno z dopravných obmedzení v našom prípade bude parkovanie len s rezidenčnou kartou,“ zhrnul.

V zónach bude 80 až 95 percent parkovacích miest pre rezidentov a päť až 20 percent bude slúžiť návštevníkom.

„Bude to ťažšie, návštevník bude musieť tie miesta hľadať, ale stále bude možnosť zaparkovať,“ pokračuje a vysvetľuje, že pre návštevníkov nechali tak málo percent preto, že Petržalka je rezidenčná časť.

Ľudia v mestskej časti neparkujú preto, že sem chodia za službami, ale preto, že tu bývajú. „Našou prioritou nie je riešiť krátkodobé parkovanie, ale rezidentské parkovanie,“ ukončil Štefánik.

O tom, koľko a akým spôsobom budú za parkovanie platiť návštevníci, budú rozhodovať petržalskí miestni poslanci.

V informačnom materiáli mestská časť uviedla, že rezidentské parkovanie uprednostní obyvateľov s trvalým pobytom tak, aby mali možnosť zaparkovať vo vzdialenosti približne 150 metrov od svojho bydliska a všade inde v Petržalke, kde potrebujú.

Týka sa to parkovania pri obchodoch a pri zdravotných zariadeniach. Rezidentská karta umožní parkovanie auta v zóne bez ďalších poplatkov. Za vydanie rezidentskej karty bude základný poplatok, ktorý bude vychádzať z výšky prevádzkových nákladov. Platnosť karty bude jeden rok.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk