Petržalka sa opäť zazelenie. Samospráva bude revitalizovať predzáhradky pri obytných domoch

záhradka
ilustračné: pixabay.com

Petržalka aj v tomto roku pokračuje s rekonštrukciami predzáhradiek. Úspešný dotačný program, tzv. Konto zelene, dá aj tento rok atraktívnu tvár ďalším zeleným plochám. Petržalka už pripravuje návrhy úprav predzáhradiek, ktoré realizuje už sedem rokov v rámci projektu Petržalské predzáhradky.

Prostredníctvom programu samospráva umožňuje obyvateľom zrevitalizovať si predzáhradky pri obytných domoch novou výsadbou trvaliek, drevín, alebo rekonštrukciou trávnikových plôch.

„Každoročne evidujeme okolo 20 nových žiadostí o úpravu okolia bytových domov,“ prezradila Ing. Eva Čevelová z Referátu zelene a dodala, že pri príprave návrhu spolupracuje najviac s obyvateľmi.

„Zohľadňujeme lokalitu, svetelné a pôdne podmienky. Výsledkom je konečný návrh, podľa ktorého naša dodávateľská firma predzáhradku vysadí,“ dodala. Revitalizácie predzáhradiek prebiehajú postupne podľa aktuálneho stavu zelene, termínu podania žiadosti a rozsahu prác, ako aj množstva finančných prostriedkov, vyčlenených na tento účel v rozpočte mestskej časti.

Každoročne sa prostredníctvom tohto projektu podarí skrášliť asi 10 predzáhradiek. S realizáciou prác začne samospráva už koncom septembra.

Jeseň je aj vhodným agrotechnickým termínom na výsadbu drevín. Petržalka preto pripravuje v novembri výsadbu približne 40 odrastených listnatých stromov do plôch verejnej zelene aj úpravu vnútrobloku na Romanovej ulici 2 – 12. Túto lokalitu si vybrali obyvatelia v rámci verejného hlasovania o použití prostriedkov z participatívneho rozpočtu.

„Babie leto si budú môcť užiť klienti Strediska sociálnych služieb na Mlynarovičovej ulici, kde sme tento týždeň ukončili revitalizáciu areálu. Vybudovali sme okružný chodník, dláždenú terasu, umiestnili šesť lavičiek, vysadili štrkový záhon s trvalkami, drevinami, veľkými kameňmi a na ploche 800 štvorcových metrov sme vysadili nový trávnik,“ vymenovala rozsah prác Eva Čevelová.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk