Petržalka so štatútom významnej investície pre HB Reavis nesúhlasí

Stanica_nivy_hb_reavis 8.jpg
HB Reavis

Zatiaľ nie je isté, či starosta Petržalky Vladimír Bajan podpíše uznesenie petržalského zastupiteľstva, v ktorom poslanci nesúhlasia s udelením Štatútu významnej investície pre súkromnú výstavbu na území mestskej časti Petržalka. Týka sa to developerskej spoločnosti HB Reavis, ktorá žiada štát o vydanie osvedčenia o významnej investícii pre projekty v hlavnom meste.

Patria medzi ne projekty v zóne Nivy i v Petržalke, patrí sem aj nová autobusová stanica i plánovaná lanovka cez Dunaj. Developer ich chce vybudovať a výhodou štatútu môže byť rýchlejšia administratíva pri budovaní týchto projektov. Celková investícia je približne jedna miliarda eur.

Uznesenie prijalo petržalské miestne zastupiteľstvo v utorok, dôvodom je, že by mestská časť prišla o financie za rozvoj. Bajan na utorkovom zasadnutí petržalského zastupiteľstva nebol a ako vo štvrtok povedal novinárom, preštuduje si materiál a potom sa rozhodne, či uznesenie podpíše alebo nie. Jasné by to podľa neho mohlo byť budúci týždeň.

Spoločnosť HB Reavis, ktorá sa investíciou zaoberá, vo svojom stanovisku uvádza, že v prípade, že nebude žiadosť o významnú investíciu schválená, Bratislava, ale najmä Petržalka príde o rozsiahle rozvojové projekty, investície, nové pracovné pozície a posilnenú infraštruktúru. „Zo strany HB Reavis ide o súkromnú investíciu vo výške viac ako 60 miliónov eur do verejnej infraštruktúry,“ pripomína spoločnosť.

Štát o žiadosti developera ešte nerozhodol. Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal poznamenal, že proces je taký, že podpredseda vlády sa obrátil aj na hlavné mesto so žiadosťou o stanovisko k tomuto zámeru, ktorý sa usiluje o získanie štatútu významnej investície. „Zadal som odborným útvarom magistrátu, aby sa k tomuto vyjadrili, čo sa týka, dopravy, financií, územného plánu, životného prostredia. Keď bude vyjadrenie hotové, potom z neho urobíme stanovisko mesta,“ povedal v stredu novinárom primátor.

Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu uviedol, že žiadosť o udelenie významnej investície stále posudzujú. „Úrad oslovil všetky zainteresované subjekty vrátane magistrátu hlavného mesta a dotknutých mestských častí. Potom ako úrad dostane predmetné stanoviská, bude pokračovať v posudzovaní žiadosti. O jej vyhodnotení budeme informovať,“ píšu v stanovisku.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk