Petržalka zvýšila kapacity v škôlkach, miest je napriek tomu stále málo

deti, škôlka
ilustračné: SITA

V školskom roku 2015/2016 pre nedostatok miest neprijali do obecných materských škôl 289 detí vo veku tri, štyri a päť rokov s trvalým pobytom v Petržalke.

Petržalka od začiatku školského roka 2008 do konca minulého roka vytvorila trinásť tried v materských školách, čím zvýšila kapacity pre 254 detí, miesta však stále chýbajú. Samospráva ďalšie miesta pre deti plánuje vytvoriť rekonštrukciou bývalej materskej školy na Vyšehradskej ulici, v tomto roku získala dotáciu 400-tisíc od štátu. Prvé deti by mohla prijať na začiatku roka 2017.

Na júnovom zasadnutí zastupiteľstva sa petržalskí poslanci zhodli na tom, že petržalské deti, ktoré sa pre nedostatok miest nedostali do obecnej materskej školy, pôjdu od septembra do súkromnej a mestská časť im na to prispeje 60 eur mesačne.

„Je to jedno z možných opatrení, ktoré pomôže rodičom. Vyhovieť budeme môcť šesťdesiatim žiadateľom,“ povedal zástupca petržalského starostu Michal Radosa, ktorý prišiel s týmto návrhom. V rámci celého budúceho školského roka pri podpore jedenásť mesiacov dá mestská časť na tieto príspevky 39 600 eur. O nenávratný príspevok na vzdelávanie detí v petržalských súkromných materských školách môžu rodiča žiadať do 31. augusta.

V informačnom plagáte to uvádza petržalská samospráva. O príspevok môžu rodičia požiadať na Oddelení sociálnych vecí na Miestnom úrade mestskej časti Bratislava-Petržalka na Kutlíkovej 17, na piatom poschodí, číslo dverí 501. Informovať sa môžu aj telefonicky na čísle 02/68288774. Žiadosť o poskytnutie príspevku nájdu záujemcovia na internetovej stránke mestskej časti.

Podmienkami pre poskytnutie príspevku sú, aby malo dieťa trvalý pobyt v Petržalke, aby ho z kapacitných dôvodov neprijali do obecnej škôlky a aby ku dňu nástupu do materskej školy malo najmenej tri roky. Ak žiadosti prevýšia finančnú kapacitu, uprednostnia rodičov so staršími deťmi, v poradí veku päť, štyri a tri roky ku dňu nástupu do materskej školy. Uprednostnia aj osamelých rodičov a tých s nižšími príjmami.

Okrem 19 verejných materských škôl je v mestskej časti osem súkromných, ktoré sú zaradené do siete materských škôl a spĺňajú všetky kritériá pre poskytovanie predprimárneho vzdelávania. V súkromných škôlkach je v súčasnosti voľných približne sto miest.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk