Petržalská knižnica spríjemňuje pacientom pobyt v nemocnici, má tam pobočku

Kniznica v nemocnici petrzalka.jpg
petrzalka.sk

Mohlo by sa zdať, že ľudia, ktorí prídu na onkológiu do Ústavu sv. Alžbety na Heydukovu, nemajú ani pomyslenie na kultúru, nedokážu sa sústrediť na nič iné, okrem svojej choroby. Opak je však pravdou…

„Som veľmi rád, že si môžem chvíle čakania spríjemniť knihou zo Susedskej knižnice,“ hovorí pán Ján, ktorý je tam častým hosťom. „Začnem ju čítať pred ambulanciou, dočítam ju doma, pri ďalšej návšteve ju vrátim a zase si požičiam inú,“ hovorí.

Pán Karol bude v tejto nemocnici dlhšie. Tak si z knižnice zobral hneď niekoľko kníh. „Aspoň nebudem myslieť len na to, čo všetko ma tu čaká,“ povedal so smutným úsmevom.

Miestna knižnica Petržalka Na Heydukovej v spolupráci s vedením nemocnice zriadila Susedskú knižnicu pred piatimi rokmi a pochvaľujú si ju pacienti, ale aj lekári. A každý rok o takomto čase prídu knihovníčky aj osobne, ponúknu (samozrejme bezplatne) knihy navyše a porozprávajú o nich.

„Túto akciu robíme na záver Dní dobrovoľníctva v spolupráci s OZ Vŕba. Spolu s tunajšou celoročnou Susedskou knižnicou a so Samoobslužnou miniknižnicou na Klinike pre deti a dorast v nemocnici na Antolskej sa knihami snažíme dospelým aj deťom spríjemniť pobyt v nemocnici, ponoriť sa do sveta fantázie a možno si aj prečítať príbehy ľudí s podobným osudom. Mnohí pacienti sa mi priznali, že sa im aj vďaka našim knižkám ich choroba znášala ľahšie. A toto je zmysel toho, prečo s knihami chodí naša knižnica za ľuďmi,“ povedal petržalský starosta Vladimír Bajan.

Ďalšie k téme

    Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom