Petržalské balkóny zamoril na jeseň tento hmyz, dokáže vytvoriť nepríjemný zápach

bzdochy v Petržalke
Foto: Gettyimages - koláž BratislavaDen.sk

Niektorým obyvateľom sa nepríjemný hmyz zamotal do bielizne na balkóne a musia dávať pozor, aby si ho nedoniesli do bytu.

Jeseň sa nesie v znamení chladnejšieho a sychravejšieho počasia, kedy sa väčšina zvierat, vrátane hmyzu, vonku už príliš neukazuje.

Neplatí to však v prípade bzdochy, ktoré dokážu vytvoriť nepríjemný zápach. Je ich plná Petržalka a niektorí obyvatelia si s týmto hmyzom nevedia dať rady.

Dokážu aj poštípať

Predstavíte si pod slovom bzdocha chrobáka so zelenou farbou či hnedého s bielymi fľakmi? Poznáme viac ako 40-tisíc bzdôch, pričom len na Slovensku žije až 900 druhov.

Na prednej časti sa nachádza ich „cuciak“, cez ktorý prijímajú potravu. Ak na bzdochy natrafíte, dajte si na ne pozor, pretože ak sa cítia ohrozené, môžu poštípať. Pre ľudí sú však neškodné. Bzdochy majú dva páry krídel a lietajú.

Prečo páchnu? V zadnej časti tela majú umiestnenú pachovú žľazu, z ktorej uvoľňujú zapáchajúci sekrét, a to napríklad v prípadoch, keď sa snažia uloviť potravu či ich chytí do ruky človek.

Bzdochy v Petržalke
Foto: ilustračné, Gettyimages

Chcú v bytoch prezimovať

Tieto chrobáky nenájdete len pri zeleni v záhrade, ale aj v mestskom prostredí. Bzdochy hľadajú miesta, kde budú chránené pred dažďom a zimou.

Do bytov vám môžu vletieť večer, väčšinou koncom leta a na jeseň. Lákavé sú pre nich rastliny na balkónoch a vraj aj fasády domov namaľované žltou farbou.

Pred bzdochami sa dá chrániť sieťkami na oknách. Nezabúdajte na upratovanie balkóna, pretože sa môžu skrývať v starom drevenom nábytku, medzi pohodenými vecami či napadanom lístí. Bzdochy si môžete doniesť domov aj v záhradnom substráte.

Petržalské bzdochy

S bzdochami bojujú aj obyvatelia Petržalky. Diskusiu na Facebooku otvorila pani Martina a sťažovala sa, že má plný balkón týchto chrobákov zelenej farby.

„Aj my máme bzdochy, lietajú a často sa mi zamotajú do prádla. Čokoľvek na balkóne musím starostlivo vytriasť, aby som si ich nenasťahovala do bytu,“ napísala svoju skúsenosť pani Veronika.

Pani Judita upozornila majiteľov domácich miláčikov, aby dali pri zvieratách pozor na jedenie bzdochy. Tvrdí, že ak mačka chytí tohto chrobáka, začne sliniť.

Ako proti nim bojovať? Obyvatelia radia, aby ste bzdochy vyhadzovali a nezabíjali, pretože smrdia. Z ďalších rád, ako sa zbaviť hmyzu, podľa obyvateľov fungujú postriekanie jarovou vodou, octom potrieť okno či dať na parapet levanduľu.

Bzdochy v Petržalke
Foto: Facebook/ Bratislava - Petržalka, Nina Kušnírová

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk