Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Socialna poistovna petrzalka technopol mapy.jpg
Foto: ilustračné, maps.google.com
16. decembra 2020 Správy BratislavaOznamy a dôležité informácie od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Petržalskí poslanci schválili rozpočet na rok 2021, mestská časť bude hospodáriť s viac ako 51 miliónmi eur

Rozpočet Petržalky na rok 2021 je oproti roku 2020 vyšší o 4,3 milióna eur.

Petržalka bude v budúcom roku hospodáriť s rozpočtom vo výške 51 436 981 eur. Na rokovaní miestneho zastupiteľstva o tom rozhodli petržalskí poslanci. Schválili tiež použitie rezervného fondu mestskej časti vo výške 2,6 milióna eur.

Rozpočet na rok 2021 je oproti očakávanej skutočnosti za rok 2020 vyšší o 4,3 milióna eur. Zvyšuje sa rozpočet bežných príjmov, bežných výdavkov a najmä kapitálových výdavkov. Dôvodom je nárast daňových príjmov a zvýšenie príjmových finančných operácií z dôvodu čerpania komerčného úveru,” uviedla mestská časť.

Zvýšenie daňových príjmov

Petržalka očakáva v budúcom roku zvýšenie daňových príjmov o 1,2 milióna eur. Miliónový nárast očakáva z výnosu na dani z nehnuteľností a viac ako 200-tisíc eur na dani z príjmov fyzických osôb.

Celková suma predpokladaných daňových príjmov mestskej časti v budúcom roku predstavuje 25,2 milióna eur, v prípade nedaňových príjmov je to suma 4,8 milióna eur.

Príjmy z grantov a transferov sú rozpočtované v čiastke 12,8 milióna eur. Najvyššou je dotácia na prenesený výkon štátnej správy na úseku školstva pre 11 rozpočtových organizácií mestskej časti a 24 materských škôl.

Rozpočtujeme ju vo výške 10 788 156 eur bez dotácií na nenormatívne výdavky. Schválená výška dotácie bude oznámená mestskej časti začiatkom roku 2021,” píše sa v stanovisku mestskej časti Petržalka.

Kapitálové príjmy

Kapitálové príjmy sa oproti roku 2020 zvýšia o 370-tisíc eur. Mestská časť očakáva zvýšenie príjmov z predaja pozemkov, ale aj predaja bytov a nebytových priestorov.

Kapitálové dotácie očakávame vo výške 777 246 eur zo štátneho rozpočtu na rekonštrukciu a technické vybavenie odborných učební základných škôl a vo výške 356 074 eur na projekt rekonštrukcie Turnianska,” uvádza mestská časť. Príjmové finančné operácie predstavujú 5,3 milióna eur.

Ide o zapojenie disponibilného zostatku Rezervného fondu mestskej časti do rozpočtu roku 2021 vo výške 2,6 milióna eur, Fondu rozvoja bývania, Konta zelene a zostatku dotácií z roku 2020 vo výške 196-tisíc eur. Zároveň zapájame čerpanie komerčného úveru vo výške 2,5 milióna eur,” vysvetlila mestská časť.

Použitie financií

Financie budú použité na výstavbu chodníkov, komunikácií a cyklotrás, rekonštrukciu školských budov, splátky úverov mestskej časti, rozvoj kapacít materských škôl, starostlivosť o zeleň či vybudovanie športovej infraštruktúry.

Bežné výdavky predstavujú sumu 43,8 milióna eur. Najvyššia čiastka vo výške 25,6 milióna je určená na program Vzdelávanie. Kapitálové výdavky sú rozpočtované vo výške 6,1 milióna eur.

Bežný rozpočet

Bežný rozpočet je navrhnutý ako prebytkový vo výške 970 676 eur, kapitálový rozpočet je schodkový vo výške 4 897 573 eur, finančné operácie sú prebytkové vo výške 3 926 897 eur. Schodok kapitálového rozpočtu je krytý prebytkom bežného rozpočtu a finančných operácií.

Rozpočet na rok 2021 zahŕňa príjmy a výdavky na podnikateľskú činnosť mestskej časti v odhadovanej výške 48-tisíc eur pre príjmy aj výdavky, t.j. s nulovým hospodárskym výsledkom. Mestská časť aktuálne plánuje vykonávať podnikateľskú činnosť len v rozsahu živností: čistiace a upratovacie služby, poskytovanie služieb v poľnohospodárstve a záhradníctve a v oblasti nakladania s iným ako nebezpečným odpadom, ktoré v sebe zahŕňajú vyžínanie trávy, čistenie a zimnú údržbu komunikácií, prepravu iných ako nebezpečných odpadov,” informuje mestská časť.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X