Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bzovicka petrzalka zelen orez stromov.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: archívne, maps.google.com
23. apríla 2020 Správy BratislavaAktuálne správy od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Petržalský poslanec obviňuje starostu z neodborného orezu drevín, mestská časť sa bráni

Aktuálne orezy stromov a kríkov v Petržalke má preveriť Slovenská inšpekcia životného prostredia.

Orezy drevín v bratislavskej Petržalke má preveriť Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP). Miestny poslanec Juraj Kríž adresoval SIŽP podnet na prešetrenie aktuálnych orezov stromov a kríkov v mestskej časti.

Mám za to, že dochádza k ničeniu zelene a hniezd drobného vtáctva pre nešetrné a surové zásahy neskúsených orezávačov, ktorých zamestnal starosta Ján Hrčka po tom, čo po konflikte vypudil 62 ľudí, ktorí mali na starostlivosť o zeleň potrebnú kvalifikáciu,“ uviedol Kríž. Podľa neho dochádza k porušovaniu Zákona o ochrane prírody a krajiny a ničeniu jedinečného ekosystému Petržalky samotnou mestskou časťou. Tá však s jeho tvrdeniami nesúhlasí.

Upozornenia od obyvateľov

Juraj Kríž tvrdí, že na neodborné ošetrovanie stromov dostal upozornenia od obyvateľov Petržalky, no je ich možné nájsť aj na sociálnych sieťach.

Konkrétne uvádzam tri lokality, kde došlo k nešetrnému postupu – Fedinova 14, Beňadická 22 a Bzovícka 30. Na týchto uliciach sa nachádzali vzrastlé stromy a kríky, ktoré drobné vtáctvo využívalo ako svoje príbytky,“ napísal Kríž v podnete adresovanom SIŽP a doplnil, že vzhľadom na vegetačné obdobie považuje za dôležité, aby sa zamedzilo prípadným škodám na životnom prostredí.

Mestská časť tvrdenia o neodbornom oreze drevín odmieta. „Dreviny, presnejšie kríky, ktoré spomína pán poslanec Kríž, boli v rámci starostlivosti o zeleň orezané poverenými zamestnancami referátu správy verejných priestranstiev, presnejšie pilčíkmi, ktorí majú na výkon danej práce potrebné oprávnenia i skúsenosti,“ uviedol Daniel Bernát z petržalského referátu komunikácie s verejnosťou a dodal, že zeleň a dreviny sú ošetrované na základe podnetov z oddelenia životného prostredia práve preto, aby nedochádzalo k ich znehodnocovaniu a likvidácii.

Obmedzenie nežiaducich javov

Úpravy v daných lokalitách sa podobne, ako tie ostatné v Petržalke, konali aj pre obmedzenie nežiaducich javov spôsobených nepriestupnosťou porastov. Vďaka daným zásahom bolo možné okolie vyčistiť od odpadkov a orezávanie sa realizovalo aj pre výskyt potkanov, ktoré využívali rozsiahle menšie dreviny ako svoje útočisko,“ doplnil Bernát.

V lokalite Fedinova 14 bol vykonaný orez stromu, ktorý podľa Bernáta nerealizovala mestská časť.

Veríme, že Petržalka naďalej poskytuje vhodné podmienky na hniezdenie drobného vtáctva a že naše zásahy v rámci starostlivosti o zeleň nemajú na ich výskyt a rozmnožovanie žiadny negatívny vplyv. Celkovo je cieľom mestskej časti podpora zelene, aj preto sa v súčasnosti sústreďujeme na revitalizáciu závlahových systémov, aby sme boli pripravení na horúce letné dni,“ uzavrel.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X