Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
hrcka-pifflova-riaditelky-materskych-skol-sita.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/Branislav Bibel
31. mája 2019 Správy Bratislava od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Petržalský starosta Ján Hrčka sa ospravedlnil riaditeľkám materských škôl

Situácia vyvrcholila minulý týždeň, keď 21 z 24 riaditeliek petržalkých materských škôl dalo výpoveď.

Starosta bratislavskej mestskej časti Petržalka Ján Hrčka sa dnes riaditeľkám materských škôl verejne ospravedlnil za vzniknutú situáciu. „Uvedomujem si, že sme v posledných týždňoch neviedli našu komunikáciu tak, ako to bolo potrebné. Mrzí ma to a mam úprimnú snahu o upokojenie situácie a hľadanie spoločných riešení na dosiahnutie spoločného cieľa, ktorým je prospech Petržalčanov a ich detí,“ uviedol dnes starosta Petržalky.

Dôvodom hromadnej výpovede riaditeliek bol podla ich slov neprimeraný nátlak vedenia metskej časti, ktoré zasahuje do ich kompetencií, nabáda na protiprávne konanie, vytvára právnu neistotu a kriminalizuje ich v očiach verejnosti. „Dovoľte mi z tohto miesta priznať pochybenia zo strany mestskej časti a ospravedlniť sa za ne a takisto za moje výroky, ktoré mohli byt chápané ako urážlivé alebo znevažujúce vašu prácu, ale určite to nebol môj zámer,“ uviedol Hrčka.

Záujmom riaditeliek je spolupracovať s MČ

Po dohode so starostom sa všetky riaditeľky do ukončenia výberových konaní vracajú späť na svoje pôvodné miesta. „Naším záujmom je naozaj spolupracovať s mestskou časťou,“ uviedla riaditeľka materskej školy na Pifflovej ulici Emília Šimková. Petržalka takisto spolu s riaditeľkami vytvorí pracovnú skupinu, ktorá má riešiť vzniknutú situáciu so škôlkami. „Vytvoríme pracovnú skupinu, v ktorej využijeme odborný potenciál riaditeliek a prediskutujeme vopred všetky kroky,“ dodal Hrčka.

Problémovú kapacitnú situáciu v materských školách chce starosta Petržalky riešiť všeobecne záväzným nariadením (VZN), ktoré by malo zaviesť kritéria pre prijímanie detí do materských škôl. V snahe uprednostniť deti ľudí s trvalým pobytom v mestskej časti chce zaviesť poplatok za miesto v materskej škole 300 eur pre všetkých s tým, že rodičom s trvalým pobytom by mestská časť poplatok refundovala. Tento návrh však poslanci odmietajú ako neefektívny, administratívne nezvládnuteľný, ba až protiústavný. Poslanci by mali o VZN rokovať na najbližšom miestnom zastupiteľstve.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X