Petržalský starosta Ján Hrčka sa ospravedlnil riaditeľkám materských škôl

hrcka-pifflova-riaditelky-materskych-skol-sita.jpg
Foto: SITA/Branislav Bibel

Situácia vyvrcholila minulý týždeň, keď 21 z 24 riaditeliek petržalkých materských škôl dalo výpoveď.

Starosta bratislavskej mestskej časti Petržalka Ján Hrčka sa dnes riaditeľkám materských škôl verejne ospravedlnil za vzniknutú situáciu. „Uvedomujem si, že sme v posledných týždňoch neviedli našu komunikáciu tak, ako to bolo potrebné. Mrzí ma to a mam úprimnú snahu o upokojenie situácie a hľadanie spoločných riešení na dosiahnutie spoločného cieľa, ktorým je prospech Petržalčanov a ich detí,“ uviedol dnes starosta Petržalky.

Dôvodom hromadnej výpovede riaditeliek bol podla ich slov neprimeraný nátlak vedenia metskej časti, ktoré zasahuje do ich kompetencií, nabáda na protiprávne konanie, vytvára právnu neistotu a kriminalizuje ich v očiach verejnosti. „Dovoľte mi z tohto miesta priznať pochybenia zo strany mestskej časti a ospravedlniť sa za ne a takisto za moje výroky, ktoré mohli byt chápané ako urážlivé alebo znevažujúce vašu prácu, ale určite to nebol môj zámer,“ uviedol Hrčka.

Záujmom riaditeliek je spolupracovať s MČ

Po dohode so starostom sa všetky riaditeľky do ukončenia výberových konaní vracajú späť na svoje pôvodné miesta. „Naším záujmom je naozaj spolupracovať s mestskou časťou,“ uviedla riaditeľka materskej školy na Pifflovej ulici Emília Šimková. Petržalka takisto spolu s riaditeľkami vytvorí pracovnú skupinu, ktorá má riešiť vzniknutú situáciu so škôlkami. „Vytvoríme pracovnú skupinu, v ktorej využijeme odborný potenciál riaditeliek a prediskutujeme vopred všetky kroky,“ dodal Hrčka.

Problémovú kapacitnú situáciu v materských školách chce starosta Petržalky riešiť všeobecne záväzným nariadením (VZN), ktoré by malo zaviesť kritéria pre prijímanie detí do materských škôl. V snahe uprednostniť deti ľudí s trvalým pobytom v mestskej časti chce zaviesť poplatok za miesto v materskej škole 300 eur pre všetkých s tým, že rodičom s trvalým pobytom by mestská časť poplatok refundovala. Tento návrh však poslanci odmietajú ako neefektívny, administratívne nezvládnuteľný, ba až protiústavný. Poslanci by mali o VZN rokovať na najbližšom miestnom zastupiteľstve.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk