V piatok bude mimoriadne rokovanie zastupiteľstva

mestské zastupiteľstvo, primátor
ilustračné: SITA

Mimoriadne zasadnutie zastupiteľstva hlavného mesta bude v piatok 14. júla. Na tento deň ho zvolal primátor Ivo Nesrovnal, začiatok bude o 11. hodine v Zrkadlovej sále Primaciálneho paláca.

Mimoriadne rokovanie si vyžiadali 16 mestskí poslanci, nepáči sa im, že primátor nepodpisuje uznesenia. Patrí medzi ne napríklad aj uznesenie, ktoré sa týka rozdelenia financií z prebytku vlaňajšieho hospodárenia mesta. O piatkovom zastupiteľstve informovala Katarína Kohútiková z bratislavského magistrátu s tým, že poslanci požadujú opätovne prerokovať aj zmeny rozpočtu na tento rok.

Primátor Ivo Nesrovnal spomenul, že poslancov pred júnovým rokovaním požiadal o dodatočné návrhy k rozpočtu, aby ich predložili vopred a aby ich vedeli kvalifikovať. „Nikto nič nemal a povedali, že nič mať nebudú a potom na zastupiteľstve začali hovoriť o tom, čo bolo v rozpore s tým, čo povedali deň predtým. Dávali jeden návrh za druhým, sami poslanci povedali, že je to čistý chaos. Návrhy boli nekvalifikované. Že ich to hnevá, tomu rozumiem, môžu si však za to sami,“ spomenul primátor.

O rozdeľovaní financií z vlaňajšieho prebytku na projekty pre rozvoj Bratislavy hovorili poslanci v júni. S niektorými návrhmi primátora Bratislavy Iva Nesrovnala sa stotožnili, niektoré mu však zmenili.

„Primátor navrhoval, že milión eur chce investovať do budovy novej radnice. Chceli sme mu na ňu nechať 200-tisíc eur a 800-tisíc eur rozdeliť na iné projekty,“ uviedol vo štvrtok bratislavský mestský poslanec Martin Borguľa.

„Primátor nepodpísaním viacerých uznesení prekračuje svoje právomoci a je to podľa mňa zneužívanie právomoci verejného činiteľa, lebo primátor môže len v dvoch prípadoch nepodpísať uznesenie, a to vtedy, keď je uznesenie nezákonné a keď je nevýhodné pre mesto. Napriek tomu, že uznesenia boli väčšinou poslancov v zastupiteľstve schválené, a podľa mňa nie sú nezákonné ani nevýhodné pre mesto, primátor nerešpektoval rozhodnutie poslancov a uznesenia nepodpísal,“ povedal poslanec.

Nesrovnal pripustil, že podľa zákona o obecnom zriadení má primátor právo nepodpísať rozhodnutie mestského zastupiteľstva, ak sa domnieva, že je nevýhodné pre mesto alebo je v rozpore so zákonom. „O dôvodoch nepodpísania vždy informujem mestské zastupiteľstvo, dôvody si môžu prečítať. Samozrejme, ak chce niekto kriminalizovať primátora za to, že využíva svoje právo, ja mu v tom brániť nebudem,“ poznamenal primátor s tým, že práca bratislavského mestského zastupiteľstva podľa neho stráca kvalitu a kompetentnosť.

„Poslanci podávajú návrhy, ktoré sú v rozpore s predpismi. Návrhy nekonzultujú ani s primátorom, ani s odborníkmi z magistrátu, a potom sú nekvalifikované. Nedá sa tak urobiť nič iné, len ich nepodpísať. Týka sa to aj posledných návrhov, ktoré niektorí poslanci podali a ktoré sú v rozpore so zákonom o rozpočtových pravidlách,“ poznamenal.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk