Piaty ročník Trhu kože opäť potvrdil, že ľudia zanedbávajú návštevu kožných ambulancií a prevenciu

Titulna_foto_zeal.jpg
Foto: Trh kože

Dvadsaťdeväť dermatovenerológov  vykonalo 447 odborných konzultácií vo verejných a diskrétnych poradniach kože.

V sobotu 23. októbra sa konal už 5. ročník jediného edukačného podujatia pre verejnosť, ktoré sa zameriava na zvýšenie informovanosti o prevencii, diagnostike a liečby kožných ochorení. Napriek pandemickej situácii sa organizátori – Slovenská dermatovenerologická spoločnosť a agentúra ZEAL, rozhodli Trh kože rozšíriť aj na stredné a východné Slovensko. Podujatie sa v režime OTP paralelne konalo v troch nákupných centrách v  Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach.
247695716_1647803608944567_2020678900651164171_n.jpg
Foto: Trh kože

Počas ôsmych hodín využilo konzultácie vo verejných a diskrétnych poradniach kože 447 návštevníkov, pričom najväčší záujem bol o kontroly materských znamienok dermatoskopom. Dermatológovia v diskrétnych poradniach približne polovicu nálezov odporučili na chirurgické odstránenie a ďalšie kontrolné vyšetrenia. V dvoch prípadoch bolo podozrenie na nezhubné formy rakoviny kože bazalióm a spinalióm.

248053207_1647803362277925_7160912713531104899_n.jpg
Foto: Trh kože

Najmladší návštevník Trhu kože bolo jednoročné dieťa, s ktorým prišli jeho rodičia a riešili jeho atopickú dermatitídu. Atopický ekzém patril k najčastejšie konzultovaným dermatologickým ťažkostiam. Vo verejných poradniach sa návštevníci ďalej predovšetkým radili ohľadne kožných problémov akné, suchá koža, rosacea, psoriáza, seborea, ale aj zapareniny, vypadávanie vlasov a iné.

Trh koze 2021_vyhodnotenie_page_04.jpg
Foto: Trh kože

V Banskej Bystrici bolo pre návštevníkov pripravených päť verejných a jedna diskrétna poradňa kože a vykonalo sa 138 odborných konzultácií.   V Košiciach sa prvýkrát zúčastnilo Trhu kože 116 návštevníkov. V Bratislave sa konal Trh kože prezenčne už po štvrtý raz a spolu navštívilo poradne kože 193 záujemcov.

Trh koze 2021_vyhodnotenie_page_05.jpg
Foto: Trh kože

Súčasťou Trhu kože sú každoročne aj odborné diskusie, ktoré v tomto roku boli po prvý raz zo všetkých troch miest a súčasne prenášané aj online na celé Slovensko. Blok diskusií so zdravotníckymi moderátormi otvorila prednáška MUDr. Zuzany Murárovej z Bratislavy na tému rakovina kože a malígny melanóm. Odborné diskusie o kožných ochoreniach rosacea a akné pokračovali ďalej z Banskej Bystrice, ktorým sa venovali MUDr. Vladimír Flimer a MUDr. Šucháňová, Z Košíc zaznela jedna prednáška na tému Psoriatická choroba od MUDr. Tomáša Kampeho, MPH. Z Bratislavského nákupného centra odzneli ďalšie dve prednášky na témy Citlivá koža od MUDr. Nemšovskej a záver patril prezidentovi SDVS doc. MUDr. Dušanovi Buchvaldovi, PhD.

Trh kože sa za uplynulých päť rokov svojej existencie vyprofiloval už na celoročnú edukačnú platformu www.trhkoze.sk , kde ľudia môžu konzultovať a hľadať odborné informácie ohľadne dermatologických problémov.

Informačný servis

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk