Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
pitná voda, dievča
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com
24. júna 2015 Správy Bratislava od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2015

Pitná voda zo Žitného ostrova je bez znečistenia, môžete ju konzumovať bez obáv

Informáciu potvrdila analýza vzoriek vody z vrtov pri vodárenských zdrojoch Kalinkovo a Šamorín, ktoré prevádzkuje Bratislavská vodárenská spoločnosť.

V ďalších dvoch hodnotených vrtoch v Podunajských Biskupiciach a vo Vrakuni bola zistená prítomnosť troch nežiaducich chemických látok v mierne nadlimitných hodnotách. Z týchto zdrojov sa však voda na pitné účely neodoberá. Znečistenie môže pochádzať aj z bývalej skládky kedysi štátneho podniku Chemické závody Juraja Dimitrova (CHZJD).

O zhodnotenie stavu podzemných vôd vo Vrakuni a Podunajských Biskupiciach pre podozrenie z ich znečistenia chemickým odpadom z CHZJD požiadalo začiatkom apríla mestské zastupiteľstvo. Hodnotiaca správa konštatuje, že v ochranných pásmach vodárenských zdrojov Kalinkovo a Šamorín nebola zistená prítomnosť žiadnej zo sledovaných znečisťujúcich látok a voda z nich plne vyhovuje legislatívnym požiadavkám na pitnú vodu.

V odstavenom vodárenskom zdroji Podunajské Biskupice, ktorý sa nachádza štyri a pol kilometra od skládky CHZJD, zistili najhoršiu kvalitu vody. Vo veľmi vysokých koncentráciách tu zaznamenali napríklad cín, no jeho prítomnosť je podľa odborníkov ešte potrebné overiť nezávislou analýzou.

Vo vrte pri čistiarni odpadových vôd vo Vrakuni, ktorý sa nachádza na okraji nebezpečnej skládky, bola mierne prekročená hodnota pesticídu prometryn. Národné referenčné laboratórium, ktoré analýzu uskutočnilo, upozornilo, že takáto jednorazová analýza prináša len základnú informáciu a presné zhodnotenie si vyžaduje dlhší monitoring a podstatne väčší počet analýz.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X