PKO by mohlo v budúcnosti nahradiť planetárium či mediotéka. Vznikne Riverpark 2?

PKO
SITA

Planetárium v tvare dunajskej kvapky či mediotéka by mohli v budúcnosti nahradiť Park kultúry a oddychu (PKO) v Bratislave. Nové budovy by mali byť súčasťou projektu Riverpark 2, ktorý chce na nábreží Dunaja postaviť vlastník pozemkov Henbury Development. Na ploche 72-tisíc metrov štvorcových by mali pribudnúť aj byty, prevádzky služieb, reštaurácie či kancelárie.

Investičný zámer včera v Primaciálnom paláci v Bratislave za investora predstavil architekt projektu Radoslav Grečmal.

Nové planetárium a mediotéka by mali zabrať približne 2 000 metrov štvorcových z celkovej nadzemnej plochy. Ich vybudovanie je podmienkou radnice. Nahradiť by v budúcnosti mohli roky uzavreté PKO, ktoré vlastní hlavné mesto a s investorom projektu vedú dlhoročný spor o jeho zbúranie, budova totiž stojí na pozemkoch investora.

Planetárium by mohlo slúžiť ako nový spoločenský kultúrny stánok. Ponúkať bude možnosti premietania dokumentárnych filmov o prírode, zo života zvierat či o vesmíre, no konať by sa tu mohli aj komorné koncerty, diskusie či prednášky.

Kultúrno-spoločenskú funkciu by mala tvoriť aj mediotéka slúžiaca na prezentáciu obrazových, zvukových a digitálnych diel, v ktorej by ľudia našli v digitálnej forme historické dokumenty, archívne filmy či mohli si prečítať elektronické knihy. Park kultúry a oddychu by však nemal úplne upadnúť do zabudnutia. Pripomínať by ho mohli v navrhovanom projekte sochy z priečelia PKO.

PKO
Pohľad na videoprojekciu počas verejnej prezentácie projektu o budúcej podobe územia bývalého Parku kultúry a oddychu. Foto: SITA

Navrhovaný projekt by mal byť pokračovaním výstavby na dunajskom nábreží. Okrem splnenia kultúrnej funkcie, ktorá je podmienkou mesta, investor počíta aj s výstavbou bytov a kancelárii. Tie by mali zabrať väčšinu z nadzemnej plochy projektu. Podľa architekta Grečmala však bude nový projekt približne o 30 percent nižší ako je jeho predchodca, ktorý zaberá časť nábrežia. Celá výstavba by mala byť oproti Riverparku 1 nižšia a budovy by mali smerom k Výskumnému ústavu vodného hospodárstva postupne klesať.

Investor chce v území vybudovať aj námestie, prerobiť nábrežnú promenádu a vytvoriť tu centrálny verejný priestor. To sú totiž podmienky mesta. Radnica od investora žiada, aby v rámci navrhovaného projektu vybudoval nábrežnú promenádu od Riverparku 1 až po Most Lafranconi s chodníkmi, cyklotrasou, zeleňou, mobiliárom a osvetlením i stojanmi na bicykle. Podmienkou mesta je tiež zachovanie balustrádneho múrika a vybudovanie protipovodňovej ochrany. Radnica chce od investora, aby tu vybudoval centrálne námestie prepojené s promenádou a prístupom k rieke.

Investičným zámerom by sa mohol vyriešiť dlhodobý spor medzi vlastníkom pozemkov pod PKO, ktorým je spoločnosť Henbury Development a mestom, ktoré vlastní budovu PKO. Podľa vedenia hlavného mesta navrhovaný projekt spĺňa stanovené kritériá a mohol by viesť k ďalšej diskusii. Primátor Ivo Nesrovnal sa netají tým, že s investorom nachádzajú spoločnú reč a súčasné rokovania by mohli smerovať k vyriešeniu súdnych sporov. Tie by v prípade neúspechu mohli mesto stáť nemalé peniaze, spoločnosť totiž od radnice na súde vymáha urovnanie nárokov, práv a pohľadávok za vyše 43 miliónov eur.

PKO
Pohľad na videoprojekciu počas verejnej prezentácie projektu o budúcej podobe územia bývalého Parku kultúry a oddychu. Foto: SITA

O budúcnosti PKO však rozhodujú mestskí poslanci. Cesta, ktorou sa radnica vybrala, sa nepozdáva predsedovi mestského poslaneckého Bratislavského klubu Jánovi Budajovi, ktorý za zachovanie PKO roky bojuje. Podľa neho investor neprišiel so žiadnymi riešeniami, iba nakreslil obrázky na cudzích pozemkoch. Navrhované planetárium považuje len za turistickú atrakciu, ktoré sa časom zmení na vyhliadkovú reštauráciu alebo kaviareň.

Bude to taká istá mŕtva štvrť, aká sa podarila pri Riverpark 1. Ako tu odznelo, sú to len prázdne ulice, kde nikto nechodí. Je to neútulná a prepchatá časť mesta. A teraz chce investor Bratislavu obšťastniť podobným projektom. Ja verím, že v tejto podobe sa nebude projekt realizovať a mesto, ktoré je zodpovedné za dunajskú promenádu, sa o to začne zaujímať,“ povedal Budaj.

Poslanec trvá na tom, že PKO treba obnoviť, lebo ak sa zbúra, Bratislava už nebude mať podľa neho žiadnu kultúrnu halu. Budúcnosť PKO je však naďalej otázna. Prezentovaný projekt s ním síce nepočíta, no stále platí uznesenie mestských poslancov, ktoré hovorí o zachovaní celej budovy. O tom však investor, ktorý je majiteľom pozemkov pod budovou PKO, nechcel ani počuť a budovu chcel zbúrať.

PKO
Pohľad na videoprojekciu počas verejnej prezentácie projektu o budúcej podobe územia bývalého Parku kultúry a oddychu. Foto: SITA

Mesto, ktorému budova patrí, to však nedovolilo, riešenie preto hľadali na súde. Hlavné mesto spor o uznanie platnosti Zmluvy o spolupráci, Preberacieho protokolu a ich dodatkov už dvakrát na okresnom súde prehralo. Investorovi dal vlani v októbri za pravdu aj Krajský súd v Bratislave. Proti rozsudku krajského súdu už nebolo možné sa odvolať, no mesto dostalo možnosť podať dovolanie na Najvyšší súd SR. Možnosť mesto využilo a na Najvyššom súde SR sa domáha zamietnutia žaloby spoločnosti Henbury Development alebo zrušenia napadnutého rozsudku a vrátenia veci odvolaciemu súdu na ďalšie konanie.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk