Plán udržateľnej mobility Bratislavského kraja je aktualizovaný, sleduje viacero cieľov

Cyklotrasa bratislava cyklisti ilustracna foto gettyimages.jpg
Foto: ilustračné, gettyimages

Krajskí poslanci odsúhlasili aj aktualizáciu koncepcie územného rozvoja cyklotrás.

Zastupiteľstvo Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) na zasadnutí schválilo plán udržateľnej mobility (PUM) aj aktualizáciu koncepcie územného rozvoja cyklotrás.

Dokument PUM sleduje viacero cieľov, ako napríklad zlepšenie kvality ovzdušia, zníženie uhlíkovej stopy a zvýšenie priestorovej efektivity dopravy.

Plán počíta so zvýšením výkonnosti, spoľahlivosti a dostupnosti verejnej dopravy. V neposlednom rade je cieľom dokumentu aj zvýšenie bezpečnosti a finančnej udržateľnosti,“ vysvetlil BSK.

Rozvoj cyklotrás BSK

Samosprávny kraj odsúhlasil aj aktualizáciu Koncepcie územného rozvoja cyklotrás BSK, ktorá bola spracovaná ešte v roku 2015 a jej cieľom je odľahčenie preťaženej dopravnej infraštruktúry v regióne.

Jedným z hlavných cieľov tohto dokumentu je dosiahnuť maximálnu integráciu cyklistickej dopravy s ostatnou verejnou dopravou, ktorá bude viesť k zníženiu podielu využívania automobilovej dopravy v prospech cyklistickej dopravy,“ deklaruje samospráva.

Cyklotrasy boli navrhnuté tak, aby prepájali intenzívne urbanizované prostredie s územiami s vysokou mierou pracovných príležitosti a strategickými prestupovými terminálmi hromadnej dopravy.

Zabezpečenie sociálnych služieb

Poslanci BSK prerokovali aj správu zabezpečenia sociálnych služieb v regióne za rok 2020, odpočet akčného plánu, odpočet aktivít Kancelárie BSK v Bruseli, ako aj ďalšie body z oblasti zdravotníctva či sociálnych vecí.

Diskutovali aj o možnostiach získania externých zdrojov pre priority kraja.

BSK v programovom období 2021 – 2027 presadzuje smerovanie financií do oblastí doprava, sociálna inklúzia, životné prostredie, školstvo, veda, výskum a inovácie, cestovný ruch a kultúra,“ doplnila samospráva.

Ďalšie k téme

    Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom