Plán udržateľnej mobility v kraji je zverejnený a môžete ho pripomienkovať aj vy

Vlak regiojet
Foto: ilustračné, SITA

Plán udržateľnej mobility je pre územie kraja kľúčovým dokumentom v oblasti dopravy.

Plán udržateľnej mobility v Bratislavskom kraji môže pripomienkovať verejnosť. Bratislavský samosprávny kraj (BSK) o tom informoval na svojej internetovej stránke.

Kraj spolu s partnermi pripravoval dokument dva roky a jeho realizácia je súčasťou aj Programového vyhlásenia BSK,“ uvádza kraj.

Plán udržateľnej mobility je pre územie kraja kľúčovým dokumentom v oblasti dopravy. Návrhová časť plánu je zverejnená na pripomienkovanie na portáli Ministerstva životného prostredia SR. Dokument predstavil BSK po dvoch rokoch príprav s partnermi z oblasti dopravy (Železnice SR, Ministerstvo dopravy SR, Železničná spoločnosť Slovensko) a bude základným nástrojom na zabezpečenie vyváženého rozvoja dopravného systému v regióne.

Posledná fáza projektu

Po analytickej časti projektu vstupuje plán do poslednej fázy, ktorá sa zameriava na víziu mobility a opatrení na dopravnej sieti kraja.

Plán mobility prináša riešenia na organizačnej, prevádzkovej a infraštruktúrnej úrovni s dôrazom na verejnú osobnú dopravu a nemotorovú dopravu,“ uvádza BSK a dodáva, že hlavným cieľom je zvýšenie kvality života a pozitívny vplyv na zdravie obyvateľov, redukcia finančných nákladov, zlepšenie mobilnej dostupnosti, efektívne využívanie verejných zdrojov a zabezpečenie podpory verejnosti.

Plán udržateľnej mobility je v oblasti dopravy najdôležitejším dokumentom. Okrem toho, že nám dáva presné dáta o pohybe obyvateľov v rámci nášho územia, tvorí podklad pre čerpanie eurofondov v ďalšom programovom období. Zjednodušene – čo sa nachádza v tomto dokumente, môže sa uchádzať o finančnú podporu z Bruselu,“ vysvetlil predseda BSK Juraj Droba.

Trendy v mobilite

Plán podľa BSK reaguje na negatívne trendy v oblasti efektivity uspokojovania potrieb mobility osôb. „Príčinou a zároveň dôsledkom súčasného nepriaznivého stavu, je rastúci podiel individuálnej automobilovej dopravy na celkových prepravných výkonoch,“ uvádza BSK.

V dopravnom plánovaní často chýba systémový prístup. Obyvatelia následne volia zdanlivo najspoľahlivejší a najmenej udržateľný spôsob dopravy – individuálnu automobilovú dopravu – čo v konečnom dôsledku zhoršuje situáciu, stav životného prostredia a v neposlednom rade aj závislosť krajiny na nerastných zdrojoch,“ uzavrel predseda BSK Juraj Droba. Plán udržateľnej mobility nájdete tu a môžete ho pripomienkovať až do 2. júna 2020.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk