Plánované zvyšovanie dane z nehnuteľností pohoršuje Bratislavčanov, spustili preto petíciu

Dlhé diely, paneláky, byty
ilustračné: SITA

Petíciu spustilo občianske združenie Bratislava pre ľudí, žiadajú v nej primátora Iva Nesrovnala a mestské zastupiteľstvo, aby návrh na zvýšenie dane z nehnuteľnosti neschválili.

Podpisy zbierajú elektronicky na internetovej stránke www.peticie.com. Združenie žiada primátora Bratislavy Iva Nesrovnala a mestské zastupiteľstvo, aby neschválili návrh na zvyšovanie dane z nehnuteľnosti od budúceho roka. „Zvyšovanie dane z nehnuteľnosti nie je žiadnym riešením v prospech ľudí v Bratislave. Mesto má obrovské finančné rezervy vo vlastnom hospodárení a v hospodárení mestských podnikov a organizácií,“ povedal Tešovič, ktorý o petícii informoval.

Členov občianskeho združenia Bratislava pre ľudí pohoršili aj výroky primátora Nesrovnala, v ktorých zvyšovanie dane prirovnával k cene jednej kávy denne. Primátorove slová združenie považuje za arogantné a bezohľadné voči občanom, ktorí poctivo platia dane, no márne čakajú na rozvojové impulzy.

Vyrušuje nás aj skutočnosť, že mesto sa sústredilo len na hľadanie prostriedkov v peňaženkách svojich obyvateľov, namiesto ráznejšieho prístupu k podnikateľom. Ak primátor pokojne odpustí pokutu vo výške 3,7 milióna eur podnikateľskému subjektu, ktorý si nesplnil svoje zmluvné povinnosti pri stavbe električky do Petržalky, nemá morálne právo ísť tieto peniaze vyberať od ľudí,“ poznamenal za združenie Tešovič.

Bratislavská radnica pôvodne navrhovala zvýšiť od budúceho roka daň z nehnuteľnosti o 100-percent. Po vlne kritiky a rokovaniach so starostami či mestskými poslancami primátor Nesrovnal z pôvodného návrhu upustil a predstavil nový. Po novom tak primátor navrhuje 70-percentné zvýšenie dane za byty, ďalšie percentá však pridáva na dani za stavebné pozemky.

Upravený primátorov návrh oproti tomu pôvodnému znižuje daňové zaťaženie na byty a stavby na bývanie o 30 percent a navyšuje dane zo stavebných pozemkov o dodatočných 50 percent tak, aby sadzba motivovala stavebníkov k čo najrýchlejšiemu dokončeniu stavby. Zároveň je v návrhu 10-percentné zvýšenie dane za chaty, garáže, priemyselné a energetické stavby a ostatné stavby,“ vysvetlila minulý týždeň po rokovaní mestskej rady hovorkyňa Bratislavy Ivana Skokanová. Návrh už prerokovala mestská rada, rozhodovať o ňom budú mestskí poslanci 19. novembra.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk