Platí núdzový stav a lockdown, takéto sú výnimky zo zákazu vychádzania

Budova Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) v Ružinove, v ktorej sa nachádza odberové miesto COVID-19. Bratislava, 23. november 2021.
Foto: SITA/Branislav Bibel

Toto opatrenie bude platiť dva týždne, pričom sa bude po 10 dňoch prehodnocovať.

Vláda schválila návrh na vyhlásenie núdzového stavu, ktorý bude platiť od polnoci 24. novembra 90 dní.

Obmedzuje tým slobodu pohybu zákazom vychádzania okrem času od 1.00 do 5.00 počas noci. Toto opatrenie bude platiť dva týždne, pričom sa bude po 10 dňoch prehodnocovať.

Ak sa situácia zlepší, nastane uvoľňovanie opatrení pre zaočkovaných, v prípade zhoršenia epidemickej situácie sa opatrenia predĺžia. Informovali o tom predseda vlády Eduard Heger spolu s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským po rokovaní vlády.

Výnimky zo zákazu vychádzania

Výnimky zo zákazu vychádzania sa týkajú nákupu nevyhnutných životných potrieb v najbližšom obchode.

Povolené bude tiež využívanie nevyhnutných služieb, ako sú okienkový predaj gastroprevádzok, výdajne e-shopov, pošta, banky, poisťovne, čistiarne, práčovne, autoservisy a STK, kľúčová služba, optiky, servisy telefónnych zariadení a kúpele zo zdravotných dôvodov.

Obmedzuje sa tiež zhromažďovanie, a to na maximálne šesť osôb alebo členov žijúcich v jednej domácnosti.

Dovolené cesty

Možná bude tiež cesta do a zo zamestnania s potvrdením od zamestnávateľa, ako aj cesta na a z očkovania proti ochoreniu COVID-19 v čase od 5.00 do 20.00 hod.

V tomto rozmedzí je povolená aj cesta do a z jaslí a škôl so sprievodom. V Bratislavskom kraji a v okresoch Košice a Košice – okolie je povolený aj pobyt v prírode v rámci okresu. Možné je tiež zúčastniť sa pohrebu blízkej osoby, uzavrieť manželstvo či ísť na krst, a to rovnako od 5.00 do 20.00 hod.

Medzi výnimky zo zákazu vychádzania sa radí aj cesta za účelom starostlivosti o blízku osobu, ak je na to odkázaná, ako aj cesta za účelom zdravotnej starostlivosti, a to platí aj pre doprovod blízkej osoby. Povolené je venčenie psov a mačiek do 500 metrov od bydliska a cesta za účelom starostlivosti o hospodárske zvieratá.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk