Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
MHD, cestujúci
ilustračné: SITA
16. augusta 2017 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2017

Platnosť SeniorPasu možno po novom predĺžiť tridsať dní pred koncom platnosti

Cestujúci, ktorým sa končí ročná platnosť SeniorPasu, si ho môžu predĺžiť tridsať dní pred koncom platnosti. Doteraz to bolo možné najskôr jeden deň pred koncom platnosti.

SeniorPas je bezplatný ročný cestovný lístok a zapisuje sa na čipovú kartu. Určený je pre ľudí nad 70 rokov, ktorí chcú cestovať po Bratislave a Bratislavskom kraji u všetkých dopravcov zapojených do Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji (IDS BK) bezplatne. „Ak sa cestujúci rozhodnú nepredĺžiť si platnosť svojho ročného cestovného lístka SeniorPasu, cestovný lístok bude pre ďalší rok neplatný a cestujúci nebude môcť naďalej cestovať bezplatne,“ informovala hovorkyňa Bratislavskej integrovanej dopravy Eva Kukurová.

Platnosť SeniorPasu si môžu cestujúci predĺžiť cez nové označovače cestovných lístkov v dopravných prostriedkoch i cez nové multifunkčné automaty. Platnosť predĺžia aj v predajniach Dopravného podniku Bratislava (DPB) a Slovak Lines i u vodičov prímestských autobusov Slovak Lines. Predĺženie platnosti SeniorPasu trvá približne päť sekúnd.

Cestujúci stlačí na displeji označovača INFO, priloží kartu k miestu pod displejom, kým sa nepredĺži platnosť preukazu. Občan s platným SeniorPasom, teda platným cestovným lístkom, je krytý v prípade nehody či iných poistných udalostí, ktoré sa môžu udiať počas cestovania. „Zároveň vďaka platnosti SeniorPasov poznáme, koľko cestujúcich skutočne využíva integrovanú dopravu. Samosprávy tak vedia zefektívniť výšku nákladov spojených s financovaním verejnej dopravy a zliav pre cestujúcich,“ povedal Marian Rovenský z IDS BK.

Tretia etapa Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji, ktorá platí od 1. novembra 2015, priniesla nové pravidlá pre ľudí nad 70 rokov. Nárok na bezplatnú prepravu v integrovanej doprave musia seniori nad 70 rokov preukazovať SeniorPasom, ktorým sa preukážu revízorom. Za tento lístok sa neplatí, držitelia uhradia len poplatok za vydanie karty. Ak cestujúci nad 70 rokov nemá alebo nechce používať SeniorPas, môže cestovať na polovičný jednorazový cestovný lístok, čo je zľava päťdesiat percent. „Od spustenia III. etapy IDS BK vydali dopravcovia vyše 60-tisíc SeniorPasov,“ uviedla generálna riaditeľka Bratislavskej integrovanej dopravy Zuzana Horčíková.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X