Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Americká ambasáda, Hviezdoslavovo námestie
SITA
27. októbra 2016 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2016

Plot spred ambasády USA stále nezmizol

Bezpečnostný plot pred americkým veľvyslanectvom na Hviezdoslavovom námestí zaberá pozemok neoprávnene už 72 dní, upozornil bratislavský mestský a staromestský miestny poslanec Martin Borguľa.

V súčasnosti už má americká ambasáda námestie oplotené neprávom, pretože k pozemku už nemajú právny vzťah. „Nájomný vzťah k týmto pozemkom sa skončil 15. augusta,“ pokračoval poslanec na stredajšom brífingu s tým, že primátorovi Bratislavy Ivovi Nesrovnalovi poslal list, v ktorom ho vyzýva, aby konal a aby plot zmizol. Žiada ho tiež, aby urýchlene prijal opatrenia na odstránenie tohto protiprávneho stavu a aby o opatreniach informoval mestských poslancov i verejnosť.

„Začiatkom októbra som poslal veľvyslancovi USA na Slovensku list, v ktorom som ho vyzval, aby situáciu s plotom riešil. Doteraz som na tento list nedostal odpoveď,“ poznamenal Borguľa, ktorý plot a zmluvu s americkou ambasádou dlhodobo kritizuje. Na to, že veľvyslanectvo USA zaberá
pozemok pred budovou neprávom, upozorňuje poslanec pred ambasádou plagátom, pribúdať budú podľa neho ďalšie.

O tom, že plot má z Hviezdoslavovho námestia zmiznúť, rozhodli bratislavskí poslanci na septembrovom rokovaní mestského parlamentu. Zastupiteľstvo na júnovom zasadnutí rozhodlo, že ambasáda bude za pozemok pod plotom platiť ďalšie tri roky nájomné jedno euro za meter štvorcový za deň, čo pri výmere 1 318 metrov štvorcových predstavuje približne 481-tisíc eur ročne. Dodatok k zmluve o nájme mal vstúpiť do platnosti pod podmienkou, že ho ambasáda podpíše do šesťdesiatich dní od schválenia uznesenia. Ambasáda síce doručila Hlavnému mestu SRBratislava podpísaný dodatok v uvedenej lehote, bolo to však po uplynutí doby nájmu, po 15. auguste tohto roka.

Poslanci hovorili o možnosti uzatvoriť nájomnú zmluvu na dobu určitú na tri roky do 15. augusta 2019, zmluvu však nakoniec zastupiteľstvo neschválilo. Bezpečnostný plot v súčasnosti analyzujú na stavebnom úrade bratislavskej mestskej časti Staré Mesto. „Stavebný úrad dodnes analyzuje, stále nevedia dať odpoveď, či je pred budovou plot legálne, alebo nelegálne,“ spomenul dnes Borguľa. „Je mi to úplne jedno, kto tam sídli, nech sú tam aj Marťania, ide mi o to, že plot kazí najkrajšie bratislavské námestie,“ dodal.

Hovorkyňa Bratislavy Ivana Skokanová uviedla, že primátor Ivo Nesrovnal je presvedčený, že problém americkej ambasády a bezpečnostnej zóny okolo nej sa vyrieši len presťahovaním ambasády z Hviezdoslavovho námestia. „Veľvyslanectvo USA informovalo hlavné mesto, že ministerstvo zahraničných vecí USA rozhodlo o výstavbe novej budovy veľvyslanectva. Zároveň nás informovalo, že hľadá vhodný pozemok, kde by takáto budova mohla stáť,“ dodala Skokanová s tým, že hlavné mesto SR Bratislava je v rámci svojich kompetencií pripravené poskytnúť tomuto zámeru USA plnú súčinnosť.

Nora Gubková z tlačového oddelenia staromestského miestneho úradu informovala, že stavebný úrad pri Mestskej časti Bratislava-Staré Mesto písomne vyzval veľvyslanectvo USA, aby preukázal na základe akého povolenia inštaloval na pozemku pletivový plot. „Na vyjadrenie majú v zmysle Stavebného zákona lehotu do 30 dní,“ zhrnula. Americká ambasáda vo svojom stanovisku píše, že pri podávaní žiadosti o predĺžení nájmu dodržiavali písomné inštrukcie mesta Bratislava.

„Boli sme v neustálom kontakte s mestom v priebehu celého procesu predĺženia nájmu. Sme v kontakte aj naďalej, veľvyslanectvo a mesto Bratislavaspolupracujú pri hľadaní riešenia tohto problému,“ uvádza veľvyslanectvo. Ako ďalej pripomínajú, ich plány presťahovať sa z Hviezdoslavovho námestia na iné miesto napredujú, stále vyhodnocujú tri pozemky pre nové veľvyslanectvo a veria, že pozemok vyberú a o nájomnej zmluve začnú rokovať ešte v tomto roku.

„Po zakúpení pozemku Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) USA stanoví harmonogram pre zadanie zákazky na návrh a výstavbu novej budovy veľvyslanectva. Keď MZV USA podpíše stavebnú zmluvu, proces výstavby novej budovy veľvyslanectva trvá približne tri až štyri roky. MZV USA bude spolupracovať s mestom Bratislava na príprave architektonického návrhu budovy tak, aby zodpovedala obecným predpisom mesta Bratislava a minimalizovala jej vplyv na okolie,“ uzavrela ambasáda.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X