Plynári chcú v Karlovej Vsi vyrúbať ďalších takmer 30 stromov. Dôvodom má byť rekonštrukcia plynovodu

Karlova ves stromy spp vyrub obyvatelia nesuhlas.jpg
Zdroj: Karlova Ves

Ihličnaté stromy, brezy, smrekovce, lipy, buky, hraby aj agáty. V Karlovej Vsi chce Slovenský plynárenský priemysel vyrúbať takmer 30 stromov z dôvodu rekonštrukcie plynovodu.

Obyvatelia s výrubom jednoznačne nesúhlasia a znepokojujú ich zeleným sprejom nastriekané „X“-ká, ktoré naznačujú blížiaci sa výrub. Stromy sú pritom staré a zdravé a nachádzajú sa priamo pod bytovkami.

V poslednom období sa nám ozvali viacerí znepokojení obyvatelia z ulíc Adámiho, Gabčíkova, Hodálova, Janotová, Kuklovská či Novackého. Plne rozumieme ich obavám a rozhorčeniu. Na sídlisku je cenný každý strom. Najmä v lete sú vhodným útočiskom pred horúčavami. Aj preto sme požiadali SPP-distribúciu, aby prehodnotil rozsah plánovaného výrubu a prípadné straty na stromoch riadne nahradil,“ povedala starostka Karlovej Vsi Dana Čahojová.

Gab─z├skova 2.jpg
Gabčíkova 2, Karlova Ves

Samospráva má v tejto oblasti zviazané ruky. Plynári sa totiž odvolávajú na zákon o energetike, ktorý im umožňuje plánovaný zámer výrubu iba oznámiť, bez toho, aby sa k výrubu vyjadrila a odsúhlasila ho mestská časť. V minulosti podobne plynári vyrúbali 67 stromov. Tie však nahradili vo forme grantu na revitalizáciu verejného priestranstva v Karlovej Vsi. Samospráva preto rokuje so SPP o možnosti zmiernenia výrubu a o nahradení vyrúbaných stromov.

Hod├ilova 6.jpg
Hodálova 6, Karlova Ves
Novack├eho 6.jpg
Novackého, Karlova Ves

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk