Medvedí cesnak pomáha pri žalúdočných problémoch, kŕčových žilách či bolestiach hlavy.
S príchodom jari sa prebúdza príroda. Kvitnú stromy, snežienky, fialky či narcisy. Začína rásť aj medvedí cesnak, ktorý cítiť vďaka prenikavej vôni široko-ďaleko. Poďte sa spolu s nami pozrieť na jeho liečivé účinky a kde si ho v Bratislave môžete natrhať.
Liečivý zázrak
Medzi najhlavnejšie liečivé vlastnosti medvedieho cesnaku patrí jeho detoxikačná schopnosť. Ak sa chcete dať na jarný detox, je ideálne túto liečivú bylinku užívať počas celého marca a apríla.
Trápi vás zápcha, chronické hnačky či plynatosť? Siahnite po medveďom cesnaku, ktorý pomáha pri rôznych žalúdočných problémoch. Odporúča sa taktiež užívať pri problémoch s vysokým krvným tlakom a kŕčovými žilami.
Pomáha aj ľuďom, ktorí trpia migrénami alebo častými ochoreniami horných dýchacích ciest. Medvedí cesnak zároveň výborne posilňuje imunitu počas jari, keď dochádza k otepleniu a naše telo je náchylnejšie na ochorenia.
Lepšie sú mladé listy
Medvedí cesnak možno nájsť predovšetkým v strednej a západnej Európe. Darí sa mu v listnatých a lužných lesoch, kde je dostatok vlhkosti a úrodnej pôdy. Začína rásť už na začiatku marca a kvitne až do mája.
Táto bylinka dosahuje výšku 10 až 45 cm a má široké zelené listy. Typickou je výrazná cesnaková vôňa. Odporúčame zbierať mladé lístky, ktoré majú typickú cesnakovú vôňu a sú bohatšie na vitamíny. Staršie listy, ktoré sú zároveň väčšie, bývajú horké.
Ak sa vyberiete do Petržalky v týchto dňoch, zaručene na medvedí cesnak narazíte. Obyvatelia ho chodia zbierať do lesov pri Veľkom a Malom Draždiaku či k petržalskej dostihovej dráhe.
Ďalšími lokalitami, kde sa medvedí cesnak vyskytuje, sú Horský park, Rusovský park či Železná studnička. Môžete ho dokonca zbierať aj v prírodnej rezervácii Devínska Kobyla. Podmienkou však je, aby ľudia nešli za zberom ďalej ako 100 m od náučných a turistických chodníkov a cyklotrás v zozname.