Po piatich mestských bazároch vznikne stabilné centrum opätovného použitia KOLO

Kolo odvoz likvidacia odpadu bazar centrum odpad.jpg
Foto: OLO - Odvoz a likvidácia odpadu

Počas piatich kôl mestského bazáru prispeli obyvatelia na vybudovanie centra sumou viac ako 50-tisíc eur.

V Bratislave vznikne Bratislavské centrum opätovného použitia KOLO. Ako informuje magistrát hlavného mesta, jeho súčasťou bude aj osvetový a kreatívny priestor so zameraním na environmentálne témy.

Od októbra 2020 do júna 2022 zorganizovala mestská spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) v spolupráci s hlavným mestom päť kôl Mestských bazárov.

Ich účelom bolo predchádzať vzniku odpadu, šetriť prírodné zdroje a vyzbierať časť finančných prostriedkov na vybudovanie stabilného Bratislavského centra opätovného použitia.

Minimalizácia odpadu

Obyvatelia si z mestských bazárov odniesli približne 35-tisíc použitých, no plne funkčných vecí. „Hlavné mesto tak ušetrilo viac ako 50 ton potenciálneho odpadu a na vybudovanie stabilného KOLO – Bratislavského centra opätovného použitia prispeli sumou prevyšujúcou 50-tisíc eur,“ priblížil magistrát.

Ako dodal, tzv. re-use centrum je miestom, kde dostávajú nepotrebné, no stále zachovalé a hodnotné predmety druhú šancu. Hlavným cieľom vytvorenia centra opätovného použitia je minimalizovanie vzniku odpadu a podpora obehovej ekonomiky v Bratislave.

Ďalšie zbery

KOLO sa otvára 8. októbra v priestore OC Korzo na adrese Pestovateľská 13, hneď vedľa centrály OLO. Otvorené bude šesť dní v týždni, v utorok až piatok od 10.00 do 18.00 a v sobotu a nedeľu od 10.00 do 17.00 hod. V pondelok bude zatvorené.

Priestory v OC Korzo sú prenajaté na tri roky. V priebehu tohto obdobia OLO postaví vlastné centrum opätovného použitia v areáli na Ivanskej ceste,“ vysvetlil magistrát.

Mesiac pred otvorením KOLO budú realizované zbery nepotrebných, no stále plne funkčných a zachovalých predmetov v rôznych mestských častiach Bratislavy.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk