Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jiří Černý
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.facebook.com
23. februára 2018 Podujatia a akcie Bratislava od Milota Mezeiová Diskusia()

Po rokoch opäť zavíta do Bratislavy Antidiskotéka Jiřího Černého

Hoci v posledných desaťročiach už Černý vystupuje takmer výlučne v Českej republike, v tomto roku si príde zaspomínať na staré časy počas Československa.

Do Bratislavy v apríli zavíta na dva komponované večery renomovaný český hudobný publicista Jiří Černý, ktorý už niekoľko desaťročí vypredáva kluby po celom niekdajšom Československu – a dnes už takmer výlučne v Česku – s netypickým hudobným formátom. Na pódiu si rozloží gramofón, púšťa na ňom platne, a stovky divákov v hľadisku ticho sedia a s napätím čakajú nielen na jeho hudobný výber, ale najmä na jeho trefné komentáre medzi pesničkami. V bývalom Československu boli takzvané Antidiskotéky Jiřího Černého veľkým pojmom a svojich verných fanúšikov majú až do dnešných dní.

Hoci v posledných desaťročiach už Černý vystupuje takmer výlučne v Českej republike, v apríli si príde zaspomínať na svoje voľakedy vystúpenia v Bratislave, kde bol často hosťom najmä na internátoch Mladá Garda. V stredu 25. apríla vystúpi Černý v Kníhkupectve Artforum s portrétom Deža Ursinyho, a o deň nato sa predstaví v priestoroch V-klubu s jedným zo svojich klasických programov Ro(c)kovanie. Ako uvádzajú usporiadatelia, v tom bude hovoriť nielen o hudbe.

Hráč na gramofón

Jiří Černý je nestorom československej hudobnej žurnalistiky, náruživým športovcom a športovým fanúšikom, láskavým, vtipným a múdrym glosátorom hudby aj spoločenského diania, ktorý sa hudbe a písaniu o nej venuje už viac ako šesť desaťročí. Sám o sebe hovorí, že je predovšetkým „výborným hráčom na gramofón“, pretože gramofón je jediný hudobný nástroj, na ktorý vie hrať.

Jeho cesta k hudbe viedla tak trochu okľukou – po štúdiu žurnalistiky a češtiny na Karlovej univerzite pracoval od začiatku šesťdesiatych rokov najskôr ako športový novinár. Až neskôr, keď uňho hudba zvíťazila nad športom, sa zamestnal v týždenníku Mladý svět ako redaktor kultúrnej rubriky. Stál pri zrode alebo bol jedným z kľúčových autorov v mnohých legendárnych hudobných časopisoch ako napríklad Melodie či Gramorevue a v roku 1990 bol jedným zo zakladateľov a prvým šéfredaktorom časopisu Rock & Pop.

Okrem toho máva dlhé roky pravidelné rozhlasové programy, pričom k najznámejším patrí hitparáda Dvanáct na houpačce (1964 – 1969) a program Desky načerno (1967). Keď boli koncom šesťdesiatych rokov jeho programy z ideologických dôvodov zakázané, Černý vymyslel nový typ hudobnej publicistiky a začal cestovať po celom Československu so svojimi Antidiskotékami.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X