Počas Dušičiek platia na cintorínoch upravené opatrenia, predlžujú sa aj otváracie hodiny

Atmosféra na nitrianskych cintorínoch pri príležitosti blížiaceho sa Sviatku všetkých svätých Sviatok všetkých svätých
Foto: SITA/Martin Havran

Návštevníci cintorínov budú mať k dispozícii tiež bezplatný odvoz elektromobilom.

Bratislavské mestské pohrebníctvo Marianum prijalo opatrenia v súvislosti s vyššou návštevnosťou cintorínov počas Dušičiek. Ako informuje v tlačovej správe, bratislavské cintoríny budú do konca októbra otvorené v čase od 7.00 do 20.00 hod.

Mimoriadne otváracie hodiny budú na pohrebiskách v termíne od 1. do 8. novembra, a to v rovnakom čase od 7.00 do 20.00,“ konštatuje Marianum.

Bezplatný odvoz

Návštevníci cintorínov, s uprednostnením ŤZP, dôchodcov a ľudí so zdravotným obmedzením, budú mať a od 28. októbra do 1. novembra v čase od 8.00 do 16.00 k dispozícii bezplatný odvoz elektromobilom až k hrobovému miestu na najväčších cintorínoch Vrakuňa, Slávičie údolie a v bratislavskom Krematóriu – urnovom háji.

Požiadavky na hrobové a urnové miesta bude možné vybaviť aj počas sviatkov v kanceláriách Správy cintorínov na Šafárikovom námestí 3, na Cintoríne Vrakuňa a v Krematóriu, počas mimoriadnych otváracích hodín od 29. októbra do 1. novembra v čase od 8.00 do 12.00 a od 12.30 do 17.00 hod.

V termíne od 26. októbra do 1. novembra bude z dôvodu zachovania pokoja na cintorínoch zakázané vykonávanie kamenárskych prác.

Protipožiarne hliadky

Počas obdobia Dušičiek posilnia protipožiarne hliadky. „Tieto budú monitorovať stav bezpečnosti na cintorínoch a dohliadať na prevenciu vzniku požiarov zo zapálených sviečok,“ vysvetľuje Marianum.

V súvislosti so zvýšenou návštevnosťou cintorínov a pohybom ľudí odporúčajú návštevníkom, aby dbali na opatrnosť a strážili si svoje osobné veci. V prípade potreby budú spolupracovať s mestskou políciou a Dopravným podnikom Bratislava.

Recyklovateľné materiály

Návštevníkom odporúčajú priniesť na hroby dekorácie z recyklovateľných materiálov a uprednostniť živé kvetinové dekorácie. „Na Cintoríne Vrakuňa je umiestnených päť stojísk na triedený odpad na sedem komodít. Takéto stojisko sa nachádza aj na cintoríne Petržalka,“ uvádza Marianum.

Na ďalších cintorínoch sú pre biologicky rozložiteľný odpad, ktorý tvorí až 58 percent z celkového množstva odpadu vznikajúceho na cintorínoch, umiestnené kompostéry. Do týchto môžu návštevníci vyhadzovať sušené kvety a slamienky, burinu, zvyšky kvetín a kytíc, lístie, vetvičky, či šišky.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk