Počas horúčav myslite na toto: Deti a psy môžu v rozhorúčených autách zomrieť za pár minút

Dieta pes auto horucavy teplo.jpg
Foto: ilustračné, Canva

Ponechanie detí aj psov v rozhorúčených vozidlách môže mať trestnoprávnu dohru, pripomína polícia. Najhoršie však je, že im hrozí strašná smrť.

V súvislosti s prichádzajúcimi horúčavami Policajný zbor SR opätovne pripomína hrôzostrašnú realitu v rozhorúčenom uzatvorenom aute. Polícia tak rodičom a majiteľom zvierat pripomína hrozné riziká ponechania detí a zvierat v rozhorúčených vozidlách.

Počas uplynulých rokov sa dokonca stalo, že policajné preventistky priamo na parkovisku spozorovali psa zavretého v aute, a to práve keď roznášali letáčiky počas preventívnej akcie ‚Auto nie je výklad‘.

Ako uvádza polícia, americký Národný úrad pre bezpečnosť cestnej premávky (NHTSA) zistil, že počas stredne teplého letného dňa môže teplota v aute dosiahnuť až 70 stupňov Celzia. Auto sa mení na skleník a pri dlhšom pobyte v ňom dochádza u detí a psov k zlyhávaniu základných životných funkcií – vedomia, dýchania a krvného obehu. V niektorých prípadoch môže nastať smrť už po 15 až 20 minútach.

Prehriatie aj mimo horúčav

Ponechanie psa bez dozoru vo vozidle, ktoré nie je na tento účel prispôsobené, je podľa polície veľkým rizikom. Vozidlá určené na prevoz živých zvierat totiž musia mať dokonale zabezpečené vetranie, čiže vždy prístup čerstvého vzduchu a odvádzanie nadmernej vlhkosti a tepla z auta.

Aj napriek tomu je podľa odborníkov potrebné zabezpečiť zvieraťu časté venčenie a dostatočný príjem tekutín. Zvieratá sa môžu prehriať už napríklad pri 15 stupňoch a priamom slnečnom žiarení, v kombinácii s nepriaznivými zoohygienickými podmienkami, sa nám vozidlo dokáže vyhriať na pre zviera neznesiteľnú teplotu. Neplatí teda, že vonku musí byť extrémna horúčava.

Polícia tiež pripomína, že ponechanie zvieraťa v rozhorúčenom aute môže byť hodnotené v rovine priestupku vo veterinárnej oblasti, za ktorý hrozí fyzickej osobe pokuta do 1 000 eur. Za určitých okolností môže mať skutok aj trestnoprávnu dohru v podobe trestného činu týrania zvierat, za ktorý hrozí trest odňatia slobody na dva roky, v závažnejších prípadoch na päť rokov.

Pokiaľ ide o deti ponechané v autách, v takýchto prípadoch podľa polície môže ísť o trestný čin opustenia dieťaťa, ktoré si nevie pomôcť samo, kde hrozí jeden až päť rokov väzenia, pri deťoch mladších ako šesť rokov 10 ročné väzenie. Osoba môže navyše čeliť aj obvineniu z ublíženia na zdraví, či v krajnom prípade z usmrtenia. Ak takéto konanie viedlo k poškodeniu zdravia, či k smrti dieťaťa.

Treba ihneď konať

V prípade, že napríklad aj vy zaregistrujete v aute ponechané dieťa alebo psa, podľa polície treba, ak to situácia dovoľuje, okamžite zabezpečiť prítomnosť majiteľa vozidla. Napríklad v nákupnom centre môžete dať vyhlásiť majiteľa cez informačný stánok alebo cez SBS službu. Ak si nálezca nevie sám poradiť, odporúča sa zavolať políciu, hasičov, prípadne linku 112, kde je okamžite ponúknutá rada a pomoc ako postupovať.

Na otázku, či rozbiť okno na aute sa nedá odpovedať jednoznačne. Okrem toho, že môže dôjsť k najtragickejšej udalosti, a to smrti dieťaťa alebo zvieraťa, či k následkom na zdraví, občan na druhej strane riskuje, že sa dopustí protiprávneho konania poškodením cudzieho majetku a majiteľ vozidla môže žiadať súdnou cestou náhradu vzniknutej škody,“ konštatuje polícia.

Ak by však išlo o prípad krajnej núdze a konanie by spĺňalo všetky zákonné podmienky na takéto konanie, občan by mohol postupovať aj takýmto spôsobom. „Je však na zvážení, či takéto konanie spĺňa všetky podmienky protiprávnosti v prípade krajnej núdze. Každý prípad je potrebné posudzovať individuálne,“ uzatvára polícia.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk