Počas najbližších dní nás čakajú poriadne horúčavy, chráňte seba aj svojich chlpáčov pred slnkom

Kolaz bratislava teplo horucavy vystraha.jpg
Foto: ilustračné, GettyImages - koláž BratislavaDen.sk

Pre Bratislavu a okolie je vydaná výstraha pred vysokými teplotami, dávajte pozor na seba, svojich blízkych aj domácich miláčikov.

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal pre Bratislavu a okolie výstrahu druhého stupňa. Počas pondelka 21. augusta môžu v čase od 13.00 do 17.00 hod. dosahovať teploty až do 35 stupňov. Výstrahy sú v rovnakých časoch vydané aj na utorok 22. a stredu 23. augusta.

Takto vysoké teploty môžu byť pre ľudský organizmus nebezpečné, taktiež počas fyzických aktivít a zvyšuje sa aj riziko vzniku požiarov. „Uvedená teplota vzduchu je v danej ročnej dobe a oblasti zriedkavá a pravdepodobnosť poškodenia zdravia nadmerným zaťažením organizmu u niektorých osôb je vysoká,“ uzatvoril výstrahu SHMÚ.

Meteoalarm vystríha pred možnými zdravotnými problémami, ktoré horúčavy prinášajú. Ohrozené sú najmä malé deti, staršie osoby a chorí ľudia. „Vyhýbajte sa pobytu na priamom slnku, dodržujte pitný režim a obmedzte náročnejšiu fyzickú aktivitu. Počúvajte úrady a riaďte sa ich radami,“ varuje Meteoalarm.

Horúčavy môžu viesť k prehriatiu organizmu, ktoré sa prejavuje zvýšenou telesnou teplotou, malátnosťou, ospalosťou, bolesťami hlavy, závratmi, nevoľnosťou, či zvracaním. Medzi najdôležitejšie body ochrany pred ujmou na zdraví počas horúčav je dodržiavanie pitného režimu. Zdravotníci odporúčajú piť denne minimálne 2 litre tekutín a to aj napriek tomu, že nie ste smädní.

Počas horúcich dní musíme dbať aj na zvieratá. K ich prehriatiu dôjde totiž omnoho rýchlejšie. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR vyzýva chovateľov, aby zvýšili pozornosť ku svojim zvieratám. Zvieratá musia mať prístup k neobmedzenému množstvu tekutín a dostatočný úkryt pred teplom a priamym slnkom.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk