Lekári preto odporúčajú počas prázdnin zvýšiť dohľad, predovšetkým nad najmenšími deťmi.
Na urgentnom príjme Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave ošetrili počas prvého prázdninového víkendu viac detí s úrazom. Celkovo s úrazom ošetrili 250 detí, z nich bolo 10 detí s prasknutou lebkou v dôsledku pádov na hlavu alebo nárazu. Lekári NÚDCH preto odporúčajú počas prázdnin zvýšiť dohľad, predovšetkým nad najmenšími deťmi.
Všetkých 10 pacientov museli lekári hospitalizovať, viaceré z detí si vyžiadali liečbu na pracovisku intenzívnej medicíny.
„Úrazy sprevádzané prasknutím alebo zlomeninou lebečnej kosti považujú lekári za nebezpečné vzhľadom na to, že môžu byť sprevádzané vnútrolebkovým krvácaním, čo je závažná komplikácia a niekedy môže mať aj trvalé následky,“ uviedla v tlačovej správe hovorkyňa ústavu Dana Kamenická. Ako doplnila, časté sú tiež pády z bicykla, koňa, preliezačky a úrazy na trampolíne.
U starších detí lekári upozorňujú na aktivity, pri ktorých deti konzumujú alkohol a iné návykové látky. „Len za posledné dva týždne riešili 12 detí s akútnou intoxikáciou alkoholom a ďalších niekoľko detí, ktoré zneužili lieky alebo iné návykové látky,“ doplnila Kamenická. Tieto deti podľa nej často privezie záchranná zdravotná služba po tom, ako ich náhodný oznamovateľ nájde v bezvedomí s pridruženými úrazmi na osamelom mieste.