Počas Svetového dňa hemofílie sa v meste rozsvietia na červeno dominanty mesta

Grassalkovicov palac prezidentsky hemofilia
Foto: Slovenské hemofilické združenie

Rozsvietenie dominánt mesta je vyjadrením symbolickej podpory ľuďom s touto nevyliečiteľnou poruchou.

Hemofília je vzácne a dedičné ochorenie, postihuje jedného chorého na desaťtisíc zdravých ľudí. Na Slovensku žije aktuálne 3169 pacientov, ktorým bola diagnostikovaná vrodená krvácavá porucha.

Nedostatočná zrážanlivosť krvi môže viesť najmä v ťažších prípadoch hemofílie aj k nekontrolovateľnému vnútornému krvácaniu. To môže nastať už aj pri ľahkom úraze a niekedy k nemu dochádza aj spontánne, bez zjavnej príčiny.

Už od roku 1989 sa po celom svete spája 17. apríl so Svetovým dňom hemofílie. Vďaka tomuto dňu je tu príležitosť hovoriť o tom, ako vyzerá život pacienta s vrodeným krvácavým ochorením a postaviť sa za pacientov s týmito zriedkavými ochoreniami.

Tento deň si každoročne pripomína viac ako 134 krajín sveta. Práve myšlienka podpory celosvetovej komunity pacientov s vrodenými krvácavými poruchami a zdieľania vzájomných skúseností v prospech pacientov sa stáva hlavným mottom aktuálneho Svetového dňa hemofílie 2023.

Symbolom 17. apríla po celom svete a výzvou na zapojenie pre verejnosť je aj rozsvecovanie červených svetiel. K myšlienke „Rozsvieťme červené svetlá“ sa dlhodobo pridáva aj Slovenské hemofilické združenie. Na základe iniciatívy združenia sa opäť aj tento rok rozsvietia na červeno aj bratislavské dominanty a to Prezidentský palác – Grasalkovičov palác, Most SNP, Fontána pred nákupným centrom Eurovea a Nákupné centrum Bory Mall.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk