Počas Svetového dňa vody BVS predstavila nový typ bezdotykovej pitnej fontány

Bratislavská vodárenská spoločnosť pitná fotnána
Foto: Bratislavská vodárenská spoločnosť

Pitná fontánka vo Vodárenskej záhrade je pilotným projektom.

Pri príležitosti Svetového dňa vody Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS) predstavila vzorovú pitnú fontánu, ktorú chce v nasledujúcich rokoch používať v spolupráci so svojimi partnermi.

Bezdotyková pitná fontána by mala odolať nepriazni počasia a je z nej možné si pohodlne načapovať vodu aj do vlastnej fľaše.

Tento model pitných fontán sa používa aj v zahraničí a BVS chce takto prispieť k obmedzeniu plastového odpadu v prírode,“ vysvetlila spoločnosť. Pitná fontánka nainštalovaná vo Vodárenskej záhrade v Bratislave je pilotným projektom.

Vyhodnocovanie prevádzky

Počas tohto roka bude BVS vyhodnocovať jej prevádzku a zároveň hľadať partnerov medzi mestami a obcami, ale medzi súkromnými spoločnosťami, ktoré by mali záujem o jej zriadenie na verejných priestranstvách.

Od budúceho roka by sa mali tieto fontány začať používať v celom regióne BVS.

Pitné fontány na verejné priestranstvá patria a veríme, že v nasledujúcich rokoch sa s podobnými fontánami ľudia budú stretávať stále častejšie,“ povedal generálny riaditeľ BVS Peter Olajoš. Počas prevádzky bude partner platiť poplatky za vodu a BVS prevezme starostlivosť o jej prevádzku a údržbu.

Maximálna bezpečnosť

Pitná fontána je maximálne bezpečná. „Funguje na základe bezdotykovej technológie, čo je mimoriadne dôležité hlavne v dnešných časoch. Okrem priameho pitia umožňuje pohodlne si načapovať vodu aj do fliaš alebo majiteľom psov napojiť svojich miláčikov,“ vysvetlila spoločnosť.

Fontána by mala odolať mrazu až do mínus sedem stupňov Celzia a kvalita vody z fontány by sa nemala znížiť ani pri plus 45 stupňoch Celzia.

Práve skúsenosti z prevádzky a údržby budú pre BVS kľúčové, aby sme do budúcna vedeli tento projekt s našimi partnermi prevádzkovať dlhodobo,“ doplnila BVS.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk