Počas víkendu môžete navštíviť kurzy s majstrom duchovného učenia Tibetu

Budhizmus_meditacia_pixabay.com_.jpg
ilustračné: pixabay.com

Do Bratislavy zavíta budhistický majster starobylého duchovného učenia tibetského budhizmu – dzogčhenu, Čhögjal Namkhai Norbu. Jeden z hlavných učiteľov tejto tradície sa vracia na Slovensko po štrnástich rokoch.

Priaznivci východnej filozofie môžu navštíviť jeho prednáškový cyklus nazvaný Spoznaj svoju myseľ. Prednášky spojené s meditačným kurzom sa uskutočnia od piatka 19. augusta do nedele 21. augusta v Bratislave v HANT Aréne na Pasienkoch. Počas troch dní je pre účastníkov pripravený aj zaujímavý sprievodný program.

Učiteľ dzogčhenu, ale aj antropológ, spisovateľ a vysokoškolský pedagóg Čhögjal Namkhai Norbu (1933) patrí k najvýznamnejším majstrom prastarého učenia nazývaného dzogčhen. „Toto učenie bolo po stáročia tajné. Dodnes sa odovzdáva výhradne z majstra na žiaka a takýmto spôsobom sa uchováva jeho autentickosť. Vychádza síce z esencie tibetského budhizmu, ale nezaraďuje sa do žiadneho náboženského smeru. Je to poznanie, ktoré odovzdávali majstri bez toho, aby boli obmedzení sektárstvom. Slovo dzogčhen, ktoré znamená úplná dokonalosť, v skutočnosti označuje pravú, prirodzenú podstatu všetkých bytostí, ich prvotný stav, ktorý je nepodmienený a ničím neobmedzený,“ avizujú organizátori podujatia na jeho webstránke.

Čhögjal Namkhai Norbu medzi iným založil humanitárnu organizáciu ASIA Onlus venovanú podpore zachovania tradičnej kultúry v Tibete, Číne, Mongolsku, Indii a v Nepále. Podľa slov samotného majstra dzogčhenu, keď opustil Tibet a usadil sa na Západe, pochopil, že „učenie dzogčhenu je nesmierna zásoba poznania, ktorá nám môže pomôcť žiť svoj život lepšie, nezávisle od kultúrneho kontextu. Dáva nám možnosť prirodzenej duchovnej a spoločenskej evolúcie“.

Počas podujatia sú naplánované tance khaita, čo v preklade znamená tance harmónie v pohybe, ktoré sú zapísané na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Program ponúkne aj úvod do tanca vadžry na mandale, meditačnej techniky spájajúcej pohyb a zvuk a na programe je aj úvod do jantrajogy, teda tibetskej jogy pohybu. Prednášky budú tlmočené z angličtiny do slovenčiny. Viac informácií možno získať na webstránke podujatia.

Spoznaj_podstatu_mysle.jpg

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk