Počas Víkendu otvorených parkov a záhrad môžete nahliadnuť do utajených zákutí

BRATISLAVA: Víkend otvorených parkov a záhrad 2016
SITA

Počas najbližšieho víkendu – 1. až 3. júna sa bude konať jubilejný desiaty ročník podujatia Víkend otvorených parkov a záhrad.

V Bratislavskom kraji sa záujemcom otvorí až 30 parkov a záhrad. Nahliadnuť budú môcť do Parku Novej Cvernovky, Lurdskej jaskyne na Hlbokej ceste, bývalej Pálffyovskej záhrady, Lisztovej záhrady či záhrady pri Veľvyslanectve Ruskej federácie. Všetky otvorené parky a záhrady nájdete TU.

Víkend otvorených parkov a záhrad je príležitosť, ako spoznať záhrady a parky netradičným spôsobom a nahliadnuť do bežne neprístupných priestorov.

Kvetinová cyklojazda

Vo väčších mestách monarchie, kde fungovali cyklistické spolky, bolo začiatkom 20.storočia zvykom organizovať kvetinové sprievody na dvojkolesových „tátošoch“, ktoré slúžili na popularizáciu cyklistiky. Takéto sprievody sa konávali i v Bratislave. V spolupráci s Cyklokoalíciou a ďaľšími partnermi pripravil Národný Trust, n. o., Kvetinovú cyklojazdu na piatok 1. júna so začiatkom o 17.30 hod. na Kamennom námestí.

Lektorované prehliadky a zaujímavý program je pre návštevníkov podujatia v Bratislave pripravený na sobotu 2. a nedeľu 3. júna v 23 lokalitách.

Hlavný infopult podujatia a zaujímavý program s hudobnou produkciou či ochutnávkou vín je počas oboch dní víkendu pripravený v Rómerovom dome na Zámočníckej 10 v Bratislave.

Súťaž o najlepšiu bublaninu

Pre rodiny s deťmi a záujemcov o „posedenie v tráve“ odporúča hlavný organizátor navštíviť komunitnú záhradku Cyklokuchyne na Tyršovom nábreží pod Starým mostom, Sad Janka Kráľa, areál Mičurinu, ale i Prüger-Wallnerovu záhradu pri Horskom parku. V posledne menovanej záhrade, v ktorej jej majitelia kedysi pestovali ovocie i zeleninu pre hotel Carlton a Savoy, sa i tento rok bude konať súťaž o najlepšiu ovocnú bublaninu.

Architektonicky zaujímavý dom so záhradou známej sochárky a šperkárky Erny Masarovičovej a Štefana Kissoczyho z obdobia rannej moderny v rámci podujatia predstaví ich dcéra – sochárka Katarína Kissoczy. Pre návštevníkov je okrem samotnej prehliadky domu a záhrady pripravený aj zaujímavý program ako napríklad ukážky zvárania v ateliéri či jazzový koncert Matúša Jakabčica, Juraja Grigláka a Mariána Ševčíka a výstava fotografií známeho fotografa Mira Švolíka.

Ukážky aranžovania kvetov, Cirkusová škola, francúzske šanzóny, hudobná skupina Mince vo fontáne či čítanie literatúry sa budú konať v sobotu v Letnej čitárni U červeného raka, ktorá tvorí zelenú oázu v historickom centre Bratislavy. Pre všetkých súťažechtivých návštevníkov je pripravené ďalšie kolo súťaže „Poďte s nami do záhrady!“. Viac info sa dozviete na oficiálnej stránke podujatia.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk