Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Byty bratislava predaj ponuka ilustracna mapy.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná foto: www.google.com

Počet voľných bytov v Bratislave je rekordne nízky, ceny však vzrástli

Ponuka novostavieb v Bratislave sa ku koncu roka 2018 dostala na najnižšiu úroveň od rokov 2002 až 2005, kedy sa tento trh začal na Slovensku rozvíjať.

Počet voľných bytov klesol na 2 873, čo je dôsledkom minimálneho prírastku nových developerských projektov. Vo 4. štvrťroku 2018 do ponuky pribudlo len necelých 250 bytov. Informovali o tom v pondelok analytici z Bencont Investment v tlačovej správe.

Ponuku novostavieb v Bratislave spolu tvorilo 105 projektov, pričom v polovici z nich ostalo už len menej ako 15 voľných bytov. Priemerná jednotková cena voľných novostavieb v Bratislave dosiahla ku koncu roka 2 907 eur za meter štvorcový s DPH. Oproti 3. štvrťroku tak cena narástla o 5,5 % a medziročne o 11,5 %.

Z hľadiska okresov analytici zaznamenali medziročný rast najmä v okresoch Bratislava V (11,9 %) a Bratislava III (12,7 %). Počet predaných novostavieb v Bratislave počas posledných troch mesiacov roku 2018 dosiahol 761 bytov. Ide o rekordne nízky predaj, ktorý tu nebol od roku 2014 a je to tiež o 30 až 50 % nižšie číslo ako v rokoch 2015 až 2017.

Hoci je ponuka nižšia, ceny stále stúpajú

Rast absolútnej ceny bytov bol ešte prudší – medziročne dosiahol až 14,7 %. Priemerný byt v ponuke dosiahol cenu takmer 193-tisíc eur. Spôsobený bol rastom priemernej jednotkovej ceny a rastom priemernej rozlohy voľných bytov. Tá sa zvýšila na 69,27 metrov štvorcových, čo je medziročne viac o 4,9 %. Trend rastu rozlohy je tu od roku 2016, keď priemerne veľký byt v ponuke v Bratislave dosahoval rozlohu 63 až 64 metrov štvorcových.

Priemerná jednotková cena predaných bytov dosahovala 2 722 eur za meter štvorcový s DPH. Medziročne tak vzrástla o 7,5 % a dostala sa na úroveň o takmer 200 eur za meter štvorcový nižšiu ako cena voľných bytov. Ide o najväčší rozdiel medzi cenou voľných a predaných bytov od roku 2012. Z hľadiska rozlohy tento rozdiel predstavuje 7 metrov štvorcových a z hľadiska absolútnej ceny 20-tisíc eur.

Prehlbujúce sa rozdiely medzi voľnými a predanými bytmi vytvárajú obraz o stave realitného trhu. Ponuka drahších bytov s lepšou lokalitou a dispozíciami sa udržiava na úrovni, ktorá je pre dopyt po tejto kategórií zatiaľ dostatočná. V prípade lacnejších bytov je však čoraz evidentnejší nedostatok takýchto bytov. Chýbajú veľké projekty, ktoré dokážu uspokojiť dopyt po bývaní podstatne širšej vrstve kúpyschopného dopytu,“ povedal hlavný analytik Bencont Invesments Matúš Jančura. Výsledným efektom takéhoto stavu na trhu bude podľa analytika najpravdepodobnejšie ďalší cenový rast.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X