Počet voľných bytov v novostavbách v Bratislave je najnižší za posledných 10 rokov

Byvanie byty pixabay.jpg
Foto: ilustračné, pixabay.com

Na bratislavskom rezidenčnom trhu je aktuálne v ponuke približne 2-tisíc voľných bytov.

Za posledných 10 rokov je na bratislavskom rezidenčnom trhu aktuálne v ponuke približne 2-tisíc voľných bytov, najnižší je aj počet voľných bytov v bratislavských novostavbách. Oproti predchádzajúcemu kvartálu ide o pokles počtu voľných nových bytov o 7,9 percenta a v medziročnom porovnaní ide až o 41,8-percentný pokles.

Na konci druhého štvrťroku 2019 bolo na trhu 99 aktívnych projektov, čo je o jeden projekt viac ako na konci prvého štvrťroku. Na trh pribudlo 8 noviniek, 7 nových projektov a jedna nová etapa v rámci existujúceho projektu. Sedem projektov ukončilo predaj z dôvodu vypredania svojej ponuky. V ponuke bolo v druhom štvrťroku o 586 bytov viac.

Od apríla do júna bolo predaných 825 nových bytov. Oproti predchádzajúcemu štvrťroku ide o 41-percentný nárast záujmu o kúpu nových bytov, ale v porovnaní s predchádzajúcim rokom počet predaných bytov klesol takmer o 29 percent. Najväčší záujem bol o byty v druhom bratislavskom okrese, kde predali 236 bytových jednotiek. Najmenej bytov sa predalo už tradične v prvom okrese, celkovo 71 bytov.

Nové pokrízové maximum

Priemerná cena voľných nových bytov v druhom kvartáli 2019 bola 2 361 eur za štvorcový meter bez DPH, čím dosiahla svoje nové pokrízové maximum. Medzikvartálne sa cena zvýšila o 39 eur. Priemerná cena vzrástla vo všetkých bratislavských obvodoch okrem druhého, v rámci ktorého zaznamenali mierny pokles priemernej ceny o 0,2 percenta.

Najvýraznejšie rástla cena v štvrtom bratislavskom obvode. „Očakávame, že cena predaných bytov bude v najbližšom období mierne rásť. Takmer u štvrtiny projektov sme zaznamenali výrazné úpravy cenníkových cien smerom nahor a navyše očakávame spustenie predaja projektov v luxusnom segmente,“ dodal Peter Ondrovič zo spoločnosti Lexxus.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk