Pochod slovenských študentov 16. novembra začal nežnú revolúciu

Spomienka pochod vence ucastnici 1.jpg
Pamätníci pochodu zo 16. novembra 1989 v Bratislave.

Napriek tomu, že pre väčšinu ľudí z Česka a Slovenska je hlavnou udalosťou začiatku odstránenia komunizmu stretnutie zo 17. novembra 1989 v Prahe, o deň skôr sa vydali študenti do bratislavských ulíc. Tento pochod nebol plánovaný s udalosťami v Česku.

Študenti v Bratislave sa 16. novembra 1989 rozhodli vyjsť do ulíc, kde sa z protestu proti stavbe jadrového reaktora v Mlynskej doline stal protest proti režimu. Presný počet zúčastnených nie je známy, organizátori pochodu hovoria o počte 150 až 300 ľudí.

„Tam sme si otvorene dovolili požadovať veci ako sloboda, školské reformy, vyššia účasť vysokoškolákov na formovaní školského zákona či pravda o minulosti, pretože sme žili v jednom veľkom klame,“ hovoril o pochode spred 28 rokov Radoslav Števčík, súčasný starosta mestskej časti Staré Mesto.

Vysokoškolskí študenti sa vo štvrtok 16. novembra 1989 stretli na Hodžovom námestí. Hromadné stretnutie neušlo pozornosti policajným zložkám, ktoré dav obkolesili. Mladí ľudia sa však nenechali zastrašiť a podchodom prešli na Poštovú ulicu. Nasledoval pochod, počas ktorého sa držali za ruky a skandovali rôzne heslá, ktorými vyjadrovali svoju nespokojnosť.

Študenti sa dostali až pred budovu vtedajšieho ministerstva školstva, kde pochod vyvrcholil konfrontáciou s predstaviteľmi vtedajšieho režimu. Na spomínané obdobie bol tento čin veľmi odvážny, všetkým hrozili veľké sankcie. Nasledovali však udalosti v Prahe 17. novembra a začala sa nežná revolúcia.

Udalosti v Bratislave a Prahe však neboli prepojené, slovenskí študenti sa informácie z Česka dozvedeli až v priebehu ďalších dní. Na ďalšie pokračovanie už ale vďaka pochodu z Bratislavy boli pripravení.

„Šestnásty november bol v mojom živote zlomovým okamihom a nikdy som neľutoval, že som vtedy bol tam, kde som bol. Myslím si, že každý z nás by tam šiel opäť a rovnakým spôsobom by sme demonštrovali našu túžbu po pravde, slobode a lepšej spoločnosti,” pokračoval Števčík.

Spomienka pred tabuľou

V stredu 15. novembra 2017 si účastníci pochodu pripomenuli túto udalosť pri pamätnej tabuli na budove Univerzity Komenského na Šafárikovom námestí v Bratislave. Tabuľu v roku 2009 umiestnil Ústav pamäti národa v spolupráci s Univerzitou Komenského v Bratislave.

Spomienka pochod vence stevcik.jpg
Účastník pochodu zo 16. novembra 1989 a súčasný starosta mestskej časti Staré Mesto Radoslav Števčík.

„Za najväčší úspech novembra 1989 považujem slobodu, ktorú sme vtedy žiadali a ktorú sa nám potom spoločne podarilo vybojovať pre celú našu krajinu. Považujem za dôležité, aby sme túto slobodu chránili. Nebolo to vždy samozrejmé,” povedal Radoslav Števčík pod pamätnou tabuľou.

Pred budovou univerzity sa stretli účastníci pochodu z roku 1989 so súčasnými vysokoškolákmi, ale aj so zástupcami verejnosti, aby si dôležitý moment slovenských dejín pripomenuli a k tabuli na počesť všetkých účastníkov pochodu symbolicky položili vence.

Spomienka pochod vence.jpg

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk