Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Psie hroby petrzalka.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
petrzalka.sk
27. februára 2018 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skpetrzalka.sk, © BratislavaDen.sk Diskusia()

Pochovávanie domácich zvierat vo voľnej prírode je zakázané, v Petržalke chcú cintorín pre zvieratká

Ľudia, ktorí majú doma domáce zvieratko, či už ide o psíka, mačku alebo prasiatko, veľmi ťažko znášajú, keď ich zrazu ich verný kamarát opustí. Predstava, že ho odovzdajú veterinárovi, odkiaľ putuje do kafilérie, je pre mnohých neprijateľná. Svojho „člena rodiny“ sa radšej rozhodnú pochovať voľne do krajiny a často priamo do chráneného územia.

Aj v Petržalke sa dá na viacerých, predovšetkým zalesnených miestach naraziť na rôzne zoskupenia menších hrobových miest. Na navŕšenej hline sa dajú často nájsť hračky, sošky, dokonca náhrobky a čo je horšie, bežne aj horiace sviečky. Manipuláciou so sviečkami a otvoreným ohňom a ponechaním horiacich sviečok na hroboch bez dozoru tiež dochádza k ohrozeniu verejnej zelene požiarmi. Sú to miesta posledného odpočinku spoločenských zvierat, prevažne psov.

Psie hroby petrzalka 1.jpg
petrzalka.sk

„Petržalka určite potrebuje cintorín pre zvieratká. Ako ich pochovávanie vyriešiť je jednou z mojich priorít a tejto téme sa venujem už niekoľko mesiacov. V spolupráci s odborníkmi hľadám priestor, kde by cintorín mohol vzniknúť a neohrozoval by životné prostredie. Samozrejme, do úvahy prichádza aj krematórium. Bol som sa pozrieť v Jabloňovom, kde funguje už niekoľko rokov. Vybudovala ho a aj ho prevádzkuje súkromná spoločnosť. Viem, že v okolí Trnavy funguje mobilné krematórium. Zvažujem, ktorá z možností by bola pre Petržalku najvhodnejšia. Napokon, prvý zvierací cintorín vznikol už v roku 1896 v Amerike a dnes už ani vo vyspelých štátoch Európy nie sú žiadnou raritou. U nás áno. Verím, že sa mi to podarí zmeniť a dôstojné miesto na pochovávanie domácich zvieratiek budeme mať aj v Petržalke,“ povedal starosta Vladimír Bajan.

Psie hroby petrzalka 2.jpg
petrzalka.sk

Prečo sú takéto hroby nelegálne?

Pochovávať zvieratá hocikde je porušením §3 a 4 vyhlášky Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky z 9. mája 2012 č. 148, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o výnimkách pri zbere, preprave a odstraňovaní vedľajších živočíšnych produktov, ale rovnako dochádza aj k porušeniu iných platných predpisov, napr.: zákon o odpadoch č. 79/2015 Z. z. v znení neskorších predpisov; zákon o ochrane prírody a krajiny č. 543/2002 Z. z. v znení neskorších predpisov.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X