O počte otázok v karloveskom referende rozhodnú poslanci, chcú sa pýtať na komunálne témy

referendum
ilustračné: SITA

Referendové otázky plánuje mestská časť Karlova Ves zverejniť po tom, ako o nich informujú poslancov v odborných komisiách.

Tí rozhodnú o ich definitívnom znení a počte pravdepodobne koncom budúceho týždňa,“ uviedol Branislav Heldes z karloveského úradu. Samospráva chce spojiť obecné referendum s marcovými parlamentnými voľbami, konať sa teda má 5. marca. V referende sa chcú Karlovešťanov pýtať na komunálne témy.

Náklady na naše referendum odhadujeme pri pätnástich okrskoch a päťčlenných komisiách na približne 7 500 eur,“ pokračuje Heldes. Mestská časť predpokladá, že pri tradične najvyššej účasti v parlamentných voľbách bude referendum úspešné.

Ako ďalej Heldes informoval, Karlova Ves zverejnila návrh všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o miestnom referende na svojej oficiálnej internetovej stránke v stredu 13. januára. „Obyvateľom aj poslancom je táto norma už k dispozícii. O návrhu VZN aj o návrhu na vyhlásenie referenda budú rokovať odborné komisie a definitívne o nich rozhodne až miestne zastupiteľstvo,“ dodal.

Miestny poslanec Igor Bendík poznamenal, že o plánovanom miestnom referende sa dozvedel z tlače. „Referendum podporujem ako nástroj priamej demokracie. Je však potrebné dobre zvážiť, aké otázky budú v referende položené. Miestne referendum by malo smerovať k oblastiam, ktoré sú v kompetencii miestneho zastupiteľstva, aby ich miestni poslanci mohli preniesť aj do reálnych zmien, na základe výsledkov referenda,“ tvrdí.

Karloveská poslankyňa Petra Nagyová-Džerengová spomenula, že názor na referendum si vytvorí vtedy, keď dostane materiál a dozvie sa referendové otázky. „Nemusí to byť zlý nápad, keď už raz občan k tej urne zavíta, možno sa rád vyjadrí aj k otázkam, ktoré sa ho dotýkajú aj v každodennom živote,“ doplnila.

Pre nás ako občianskych kandidátov je dôležité, aby sme rozhodovali v prospech a podľa vôle obyvateľov v Karlovej Vsi. Najlepší spôsob, ako zistiť postoj občanov, je spýtať sa priamo ich. Ak sa spojí miestne referendum s voľbami, minimalizuje to náklady. Ak ma neklame pamäť, je to v Karlovej Vsi prvý raz, keď za poslanci takýmto spôsobom zaujímajú o názor občanov,“ poznamenal karloveský miestny poslanec Peter Buzáš.

Spojiť parlamentné voľby s obecným referendom je výborný nápad aj podľa karloveského poslanca Vladimíra Dullu. „Je to vzorový príklad, ako sa má dať príležitosť verejnosti, aby sa podieľala na príprave vážnych rozhodnutí. Zároveň je to príklad, ako naplniť základné poslanie územnej samosprávy, o ľuďoch, pre ľudí a s ľuďmi,“ ukončil Dulla. Mimoriadne zastupiteľstvo mestskej časti Bratislava – Karlova Ves, na ktorom budú o obecnom referende rokovať, bude vo štvrtok 28. januára.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk