Pod Dómom sv. Martina sa nachádzajú tri tajuplné krypty, ukrývajú desiatky starých hrobov

Dóm sv. Martina, krypty
Foto: Instagram/ tom_adamovici, P. Dvořák, Štvrtá kniha o Bratislave - koláž Bratislavadeň

V troch kryptách ležia pozostatky Jozefa Ignáca Bajzu či Petra Pázmánya. Katedrála je prístupná počas celého roka.

Mnoho Bratislavčanov a turistov obdivuje Dóm sv. Martina iba z vonku. Ak by ste sa dostali cez vstupnú bránu, očarí vás veľkolepý interiér či hlavný oltár. Málokto však vie, že pod Dómom sv. Martina sa ukrýva podzemie s tromi kryptami.

Dva vchody do krýpt

Krypty sa nachádzajú v hĺbke takmer 6 metrov. Jedna z nich patrila rodine Pálffyovcov, do ktorej sa vchádza z exteriéru na severnej strane katedrály. Je umiestnená pod hlavným oltárom.

Do zvyšných dvoch krýpt sa dá dostať z kaplnky sv. Anny. Prvá je Jezuitská krypta pod cestou medzi katedrálou a kňažským seminárom. Druhou je Arcibiskupská krypta, ktorá je jedinou sprístupnenou a rozvetvenou do štyroch chodieb.

Pozostatky arcibiskupov sa nachádzajú pod kaplnkou sv. Jána Almužníka. Celkovo je v Arcibiskupskej krypte viac ako 90 hrobov.

Dóm sv. Martina, krypty
Krypta pod Dómom sv. Martina. Foto: dom.fara.sk

Rakvy Bajzu či Hlinku

Medzi zosnulými sa nájdu aj známe mená, ktoré vám môžu byť povedomé ešte zo školských čias. V krypte nájdeme rakvy katolíckeho farára a spisovateľa Jozefa Ignáca Bajzu či kardinála Petra Pázmánya.

Od roku 2003 tam nájdeme taktiež prázdnu rakvu katolíckeho kňaza a politika Andreja Hlinku, pretože jeho miesto posledného odpočinku nie je známe.

V rovnakom roku bola v krypte dočasne uložená rakva Michala Buzalku. Od svojho zatknutia v roku 1938 až do svojho odsúdenia na doživotie v roku 1950 býval a pôsobil na Kapitulskej ulici.

Ak vás krypty zaujali a chceli by ste nahliadnuť do priestorov katedrály, je otvorená počas celého roka od 9.00 hod. do 11.30 hod. a od 13.00 hod. do 18.00 hod. Prebiehajú exkurzie so sprievodcom, ale aj pre jednotlivcov. Zóna je rozdelená na časť, ktorá je zdarma a na turistickú, za ktorú zaplatíte 4,20 eur.

Dóm sv. Martina, krypty
Krypta pod Dómom sv. Martina. Foto: P. Dvořák, Štvrtá kniha o Bratislave

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk