Pódium nepostavili, Staré Mesto požadovalo od Matoviča dokumenty k protestu

Bonaparte, protest
SITA

Staré Mesto zakázalo opozícii postaviť na pondelkovom proteste za odvolanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka pred komplexom Bonaparte pódium.

Ako uviedla Nora Remiarová z tlačového oddelenia mestskej časti, Staré Mesto vyzvalo 8. júla poslanca NR SR Igora Matoviča (OĽaNO), aby doplnil „stanovisko dopravného inšpektorátu a okótovaný pôdorysný situačný nákres, keďže spomínané pódium sa nachádza na cestnej komunikácii“. Podľa jej slov je to štandardný postup. „23. júna sme dostali spomínanú žiadosť o zvláštne užívanie pozemnej komunikácie,“ doplnila.

V deň protestu, a teda v pondelok 18. júla, pracovníčka úradu mestskej časti s organizátormi podľa Remiarovej telefonovala a upozorňovala ich, že pódium nemá príslušné povolenie a že samospráva im tak môže udeliť pokutu do výšky 33-tisíc eur.

„Pódium nemá pán Matovič povolené od začiatku, z toho dôvodu mu bola zaslaná výzva o dodatočné doklady. Od začiatku teda vie, že žiadame o nápravu, avšak do dnešného dňa požadované dokumenty nedodal,“ vysvetlila.

Inšpektori verejného poriadku spravili podľa nej kontrolu aj minulý týždeň, nielen tento pondelok. „Sme toho názoru, že zákon má platiť pre každého a má mať rovný meter. Bolo by pre to veľmi neobvyklé, ak by vrcholový politik nemusel dodržiavať pravidlá tak ako bežný občan,“ dodala Remiarová s tým, že z tohto dôvodu bude mestská časť Staré Mesto postupovať aj pri Igorovi Matovičovi a hnutí OĽaNO tak, ako jej prikazuje zákon.

Opozícia zorganizovala v pondelok piaty protest za odvolanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka pre kauzu Bašternák, a to opäť pred komplexom Bonaparte, kde si predseda vlády Robert Fico prenajíma byt od podnikateľa Ladislava Bašternáka, podozrivého z daňových podvodov. Ako na sociálnej sieti v pondelok informoval predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič, „zlepenec naberá odvahu“.

Matovič sám priznal, že na zaujatie verejného priestranstva pred komplexom Bonaparte nemajú organizátori povolenie od bratislavskej mestskej časť Staré Mesto, pretože „na neho už štvrtý týždeň čakáme“. „Ono to trvá normálne jeden deň, ale ak je starosta Ficov služobníček, tak si evidentne dáva načas,“ poznamenal.

Ako však Matovič pripomenul, „ústava nám dáva právo sa zhromaždiť v podstate kdekoľvek, lenže cez iný zákon nám takto môžu mocní kedykoľvek zabrániť reálny protest uskutočniť“.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk