Podmienky na hraniciach sa pre pendlerov menia, výhodu majú očkovaní

Polícia počas vykonávania zdravotno-bezpečnostnej kontroly osôb na štátnej hranici Petržalka - Berg pri vstupe na územie Slovenskej republiky z dôvodu novozavedeného Alert systému - covid automatu pre hranice. Slovensko sa aktuálne riadi 2. stupňom intenzity kontrol. Bratislava, 6. júl 2021.
Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Nezaočkovaní s trvalým alebo prechodným pobytom do 100 kilometrov v prihraničných oblastiach musia predložiť negatívny výsledok PCR testu.

Pohyb ľudí, ktorí bývajú za hranicami, sa od piatka 9. júla novou vyhláškou Úradu verejného zdravotníctva SR zjednodušuje. V tlačovej správe o tom informovala Zuzana Eliášová, hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR (MZ SR).

Podľa novej vyhlášky nemajú očkovaní povinnosť testovať sa. „Zároveň po novom podľa stanovenej vyhlášky sa za zaočkovanú osobu považuje aj človek, ktorý je očkovaný prvou dávkou očkovacej látky, pričom táto definícia s platnosťou do 9. augusta platí okamžite po zaočkovaní,“ uvádza Eliášová. Zaočkovaným sa v systéme ehranica stačí zaregistrovať raz za pol roka.

Nezaočkovaní občania Slovenska, ktorí majú trvalý alebo prechodný pobyt do 100 kilometrov v prihraničných oblastiach susedného štátu, musia podľa novej vyhlášky ÚVZ SR predložiť negatívny výsledok PCR testu, ktorý nie je starší ako sedem dní.

Okrem COVID-preukazu EÚ alebo potvrdenia o absolvovaní očkovania na Slovensku je zároveň možné preukazovať sa aj potvrdeniami z iných krajín. Podmienkou je, aby toto potvrdenie bolo v slovenskom, českom alebo anglickom jazyku,“ uzatvára Eliášová.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk