Podnikatelia vnímajú novú parkovaciu politiku v Bratislave pozitívne, budú môcť parkovať pred firmou aj bytom

BRATISLAVA: Parkovacia politika pre rezidentov
Foto: SITA/Branislav Bibel

Parkovacia politika vo vzťahu k podnikateľom – abonentom stáva transparentnou, jasnou a prehľadnou, uviedlo Združenie podnikateľov Slovenska.

Podnikatelia pozitívne vnímajú nové pravidlá parkovania v Bratislave, ktoré ustanovuje všeobecne záväzné nariadenie a začnú platiť v januári 2021. „Celkovo síce dochádza k zvýšeniu cien za parkovanie podnikateľov pri firmách – tzv. abonentských kariet (z približne 1 000 eur za rok na 2 000 eur), avšak na druhej strane sa celá parkovacia politika vo vzťahu k podnikateľom – abonentom stáva transparentnou, jasnou a prehľadnou,“ uviedlo pre agentúru SITA Združenie podnikateľov Slovenska (ZPS).

Združenie ďalej dodáva, že parkovacia politika neovplyvní všetkých podnikateľov, keďže nie všetky zóny plánuje mesto regulovať, ale iba tie, kde je parkovanie problematické a v časoch, keď je to nevyhnutné. „Navyše, ak je podnikateľ zároveň držiteľom rezidentskej karty k miestu svojho trvalého pobytu, môže k nej požiadať o vydanie bonusovej karty v cene 10 eur/rok, ktorá ho oprávňuje dve hodiny denne parkovať v spoplatnených zónach,“ dodalo ZPS. Regulované zóny by v jednotlivých metských častiach mali byť známe do konca roka 2020.

Nové pravidlá parkovania

Obavy by nemali mať ani podnikatelia, ktorí majú vozidlo evidované na živnosť alebo na firmu. Ak sú zároveň rezidentom, majú právo na rezidenčnú kartu tam, kde je ich trvalý pobyt, aj keď majú vozidlo evidované na živnosť alebo ho užívajú ako štatutári právnickej osoby, v ktorej majetku je vozidlo evidované.

Určite však budú aj prípady, že osobné motorové vozidlo, ktoré bude mať vydanú rezidentskú parkovaciu kartu napríklad v Petržalke za 39 eur na rok, môže mať zároveň vydanú abonentskú kartu za 2 000 eur v Starom Meste, kde je sídlo prevádzky firmy danej osoby,“ uviedlo ZPS.

Do spustenia nových pravidiel parkovania chce mesto budovať parkovacie miesta v rezidentských zónach, záchytné parkoviská a zlepšiť mestskú hromadnú dopravu (MHD). Magistrát pripravuje projekty na 22 kilometrov nových buspruhov, 39 križovatiek s prioritou MHD, osem expresných liniek MHD, štyri expresné linky regionálnej dopravy a tiež nákup 80 nových kĺbových autobusov MHD.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk