Podniky sa zatiaľ obávať nemusia. Úpravu záverečnej v baroch Staré Mesto odsúva po voľbách

otváracie hodiny v Starom Meste
ilustračné: SITA

O úprave otváracích hodín v prevádzkach v Starom Meste či dvojnásobnom zvýšení dane pre letné terasy nateraz staromestskí poslanci rozhodovať nebudú. V úvode včerajšej verejnej diskusie starosta Radoslav Števčík oznámil, že návrh nariadenia na úpravu otváracích hodín v decembri na rokovanie staromestského zastupiteľstva nepredloží a počká s tým až po parlamentných voľbách.

Nové nariadenie sa podľa neho pred voľbami stalo politickou témou. Nateraz odkladá aj zvyšovanie poplatku za letné terasy.

Navrhované zmeny otváracích hodín a dvojnásobné zvýšenie poplatku za letné terasy vyvolali veľké vášne. Kým majitelia barov a kaviarní bojujú za svoje podnikanie, obyvatelia žijúci v okolí nočných podnikov žiadajú v noci ticho a pokoj.

Ak by sme mali mať otvorené len do polnoci, môžeme zavrieť. Tento váš zásah do otváracích hodín nás položí,“ vyčítal starostovi jeden z prevádzkovateľov, ktorý má podnik na Michalskej ulici. Prevádzkovatelia starostovi vyčítajú, že jeho návrh na úpravu otváracích hodín by mohol byť pre niektorých podnikateľov likvidačný.

Podnikatelia sa zhodujú napríklad v tom, že podmienky, ktoré chce Staré Mesto stanoviť, sú diskriminačné. Prekáža im, že tieto podmienky sú rozdielne pre prevádzky s rovnakou podnikateľskou činnosťou, pritom sú vzdialené len niekoľko metrov od seba. Podľa prevádzkarov obmedzenie otváracích hodín sa dotkne aj turizmu a Bratislavu pripraví o konkurenčnú výhodu oproti okolitým hlavným mestám, napríklad Viedni či Budapešti.

Svoje pripomienky podnikatelia spísali v spoločnej výzve adresovanej vedeniu Starého Mesta, ktorú starostovi Števčíkovi odovzdali na diskusii. Na druhej strane stoja obyvatelia bytov v okolí nočných podnikov. Po nociach ich obťažuje hlasná hudba, podľa jednej z miestnych občianok však s prosbami o jej stíšenie chodia za prevádzkarmi podnikov márne. „Treba upraviť otváracie hodiny a prinútiť podniky pracovať tak, aby sme neboli súčasťou parketového diania. Žijú tu deti, starí ľudia, pracujúci,“ apelovala na vedenie Starého Mesta jedna zo starších obyvateliek Starého Mesta.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk