Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Svd_0810.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Ema Lančaričová
24. júla 2020 Správy BratislavaPR od Informačný servis Diskusia()

Poďte na Rande s mestom!

BRATISLAVA 24. júla (BratislavaDeň.sk) – Bratislavské kultúrne a informačné stredisko, ktorému vzniku predchádzali tri organizácie – Mestské kultúrne stredisko, Bratislavská informačná služba a Park kultúry a oddychu, „vychovalo“ od 60-tych rokov 20. storočia desiatky profesionálnych sprievodcov, ktorých služby využívajú nielen miestni obyvatelia, ale aj turisti túžiaci spoznať bohatú históriu hlavného mesta. Práve v spolupráci so sprievodcami z kurzu Sprievodca cestovného ruchu vznikol nový, mimoriadne zaujímavý cyklus prechádzok po Bratislave s romantickým názvom Rande s mestom.

„Sprievodcovskými aktivitami v rámci Bratislavy sme chceli nadviazať na niekoľkoročnú tradíciu vlastivedných vychádzok, ktoré sa v hlavnom meste konali do roku 2012,“ vysvetľuje zámer nového projektu riaditeľka BKIS Katarína Hulíková a dodáva: „Mnohí ľudia si myslia, že sprievodcovské vychádzky po Bratislave sú len nudným opisom budov a letopočtov. Oslovila som preto nášho sprievodcu Janka Vyhnánka, či by s kolegami nepripravil prednášky na netradičné a pútavé témy. A vzniklo Rande s mestom.“

Pilotný cyklus, ktorý je súčasťou festivalu Kultúrne leto, ponúka prechádzky po meste so sprievodcami dvakrát do týždňa – v stredu a v sobotu, no BKIS má v pláne s tematickými vychádzkami pokračovať aj po skončení festivalu. „História nášho mesta je naozaj veľmi atraktívna, stačí nájsť zaujímavý príbeh a pútavou formou ho podať návštevníkovi. A to je úlohou nás – sprievodcov,“ vysvetľuje odborný garant projektu Ján Vyhnánek.

Príbeh lásky v Prešporku, Zakliata Železná studnička a Bratislavské kuriozity a rarity sú témy prednášok, ktoré mohli návštevníci doteraz spoznať vďaka cyklu Rande s mestom. Na aké príbehy sa ešte môžu tešiť?

RANDE S MESTOM – PROGRAM

25.7.2020, sobota, 17.00 Tajomstvá ukryté na mestských domoch
Sprievodca:
Andrea Turanská
Začiatok trasy: na moste pred Michalskou vežou
Určite ste si pri prechádzke mestom na domoch všimli rôzne predmety, obrázky, sošky, reliéfy alebo nezvyčajné útvary. Viete, čo znamenajú, na čo slúžili a aké príbehy sa s nimi spájajú? Niektoré sú vtipné, niektoré strašidelné, niektoré mali čisto praktický účel a iné naopak, boli prejavom umeleckého cítenia majiteľov. Príďte ich spolu s nami odhaliť.

29.7.2020, streda, 18.00 Hostince a hotely v Bratislave
Sprievodca:
Ján Vyhnánek
Začiatok trasy: Primaciálne námestie pri studni
Viete, kde inkognito prespal panovník Jozef II.? A kde dramatik Franz Grillparzer prežíval svoje muky? Odkiaľ písal listy hudobný skladateľ Felix Mendelssohn Bartholdy? Kde pil melónové víno zakladateľ nemeckej patriotickej lyriky Ernst Moritz Arndt? Kde takmer vyhodili čiapku bývalému kubánskemu prezidentovi Fidelovi Castrovi a ktorý hotel si pochvaľovala americká rocková
Skupina Faith No More? A viete vlastne, ktorý bratislavský hotel je najstarší alebo ktorý je prvý s piatimi hviezdičkami?  Súčasťou Bratislavy sú už odpradávna ubytovacie zariadenia – zájazdné hostince, neskôr hotely. Tie sa nachádzali najskôr v centre mesta, no postupne ich kvôli väčšiemu
Pohodliu hostí situovali po jeho vonkajšom obvode.  Niektoré zanikli bez povšimnutia, ďalšie sa nezmazateľne zapísali do bratislavskej histórie a niektoré sú dodnes súčasťou mestského koloritu. Od stredoveku až dodnes využilo ich služby mnoho slávnych návštevníkov.

1.8.2020, sobota, 17:00 Dunajská kráľovná: povesti zo starej Bratislavy
Sprievodca:
Katarína Králiková
Začiatok trasy: Laurinska ulica, MDPOHPočas viac ako 60-minútovej prehliadky si pripomenieme známe aj menej známe povesti Márie Ďuríčkovej, cez ktoré sa dozviete zaujímavosti z dejín Bratislavy. Doplnené však budú o reálne poznatky historikov. Zároveň spoznáte aj nevšedný osud Márie Ďuríčkovej spätý s Bratislavou.  Trasa začína pod niekdajšou Laurinskou bránou, povedie nás historickým jadrom Bratislavy a skončíme na Hlavnom námestí.

5.8.2020,streda, 18:00  Lotri a spravodlivosť v Bratislave
Sprievodca
: Ľubomíra ČernákováJe zločin naozaj večný? Mali násilné trestné činy známe z našej súčasnosti svoju obdobu v minulosti? Ako sa trestali a platilo rovnaké právo pre mužov a ženy, prominentov a bežných ľudí? Tieto otázky vás napadnú pri téme „lotri a spravodlivosť“, na pozadí ktorej vám, ako vždy, predstavíme aj kúsok historickej Bratislavy a jej pamiatky.

8.8.2020, sobota, 17:00 Sad Janka Kráľa
Sprievodca:
Eva Čubríková
Začiatok trasy: pri Morovom stĺpe na Rybnom námestíNiekoľkokrát zničený a predsa vždy vstal z popola – to je dnešný Sad Janka Kráľa, najstarší verejný park v strednej Európe. Mal rozmanité názvy aj rozmanité podoby. Bol svedkom mnohých dejinných udalostí a párkrát úplne stratil kontakt s Bratislavou, pre ktorú tvoril obľúbené rekreačné zázemie. Príďte a dozviete sa viac o jeho podobách a histórii tohto krásneho parku – pýchy mestskej časti Petržalka.

12.8.2020, streda, 18:00 Príhody slávnych v Bratislave
Sprievodca
: Ján Vyhnánek
Začiatok trasy: Hurbanovo námestie, pred bývalým obch. domom Baťa
Bratislavu navštívilo v minulosti mnoho mimoriadnych osobností, ktoré tu – ako obyčajní smrteľníci z mäsa a kostí – zažili rôzne príhody.Rozprávkara Andersena zaujala podobizeň radného pána na radnici a rozcítilo ho dievčatko s ružou, otca skladateľa Mozarta tu prepadla bolesť zubov, polárny bádateľ Nansen bol unesený maďarským čardášom, módny návrhár Poiret zasvinil podlahu miestneho obchodu škrupinami orieškov a prvý držiteľ Oscara Emil Jannings sa skrýval pred nástojčivými fanúšikmi. Spomenieme aj troch svetoznámych operných spevákov – Slezaka, Buriana a Battistiniho. Prvý u nás holdoval párkom, druhý alkoholu a tretí sa zasekol vo výťahu.

15.8.2020, sobota, 17:00 Rytieri v Bratislave
Sprievodca:
Andrea Turanská
Začiatok trasy: Bratislavský hrad, pri soche Svätopluka
Prehliadka je určená pre všetky generácie. Cestou budeme absolvovať schody, nevhodná pre pohybovo obmedzených a ľudí s detským kočiarom.
Bratislava bola aj v minulosti dôležitou obchodnou križovatkou. A vďaka tomu sa v Prešporku zdržiavali významné osobnosti, šľachtické rody a rytieri. Samozrejmosťou sa to stalo po bitke pri Moháči, ako Prešporok získal status hlavného mesta Uhorska, a potom v 18. storočí vďaka pobytu cisárskej rodiny v našom meste. Hoci potom to už boli rytieri skôr titulmi, v porovnaní s tými
Pravými, stredovekými. Na mnoho slávnych rytierov nám zostali v meste spomienky v podobe povestí, sôch, erbov na fasádach budov a rôznych udalostí, ktoré patria do histórie Bratislavy. Počas prehliadky si pripomenieme známych i menej známych rytierov, objavovať budeme odkazy na ich odvážne činy a rozpovieme si i zopár povestí.

19.8.2020, streda, 18:00 Korzovanie životom Schöne Náciho
Sprievodca:
Katarína Králiková
Začiatok trasy: Hlavné nám., socha Schöne NáciPriblížime si dobu, do ktorej sa Schöne Náci (vlastným menom Ignác Lamár) narodil, v ktorej žil, ale aj tú, ktorú sa snažil pripomínať. Dozvieme sa, kto to bol a prečo sa z neho stala známa bratislavská postavička. Počas prechádzky uličkami, ktoré mal Schöne Náci najradšej, spoznáme jeho život a posolstvo.

22.8., 2020, sobota, 17:00 Bratislavský hrad veselo, tajomne, aj smutne
Sprievodca:
Ľubomíra Černáková
Začiatok trasy: pred Viedenskou bránou Bratislavského hraduBratislavský hradný kopec a na ňom palác ako obrátený stolček. Zvykol si na ňom posedieť Klingor – obor a čarodejník cestou zo Sedmohradska do nemeckého Eisenachu. Dnes už Klingor hrad hore nohami neprevracia, ale možno tam stretneme iných obrov a čarodejníkov. Veď dramatické udalosti, ktorých svedkami boli tieto hradné múry, sa dotkli života mnohých postáv z našich dejín, kráľov aj prezidentov. A aj nás všetkých!

26.8.2020, streda, 18:00 Hudobná Bratislava
Sprievodca:
Zuzana Godárová
Začiatok trasy: Primaciálne námestie pri studni    Čo mali spoločné bratislavský rodák Johann Nepomuk Hummel a Ludwig van Beethoven a v čom sa líšili? Aké tajomstvá sa skrývajú za zdanlivo obyčajným vzhľadom ďalšieho nášho rodáka Franza Schmidta? Kto zavraždil jeho učiteľa pátra Felicána? V ktorom paláci bol Joseph Haydn obzvlášť vítaný a komu posielal tisíc bozkov? Prečo sa Anton Rubinštejn rozhodol neemigrovať do Ameriky? Akú skladbu hrali trojručne Franz Liszt a Géza Zichy? Čo napísal Mozart svojej sestre ohľadne Prešporku? Ktorá slávna vdova sa druhýkrát vydávala v Dóme sv. Martina v deň, keď naše mesto začala ostreľovať napoleonská armáda a kto bol svedkom na tejto svadbe? Ktorý skladateľ má to šťastie mať až dve pamätné tabule v Bratislave? Kde sa v centre mesta chystá centrum slobodných umení? Tieto a ďalšie otázky zodpovieme na prechádzke po stopách slávnych a menej známych hudobníkov.

29.8.2020, sobota, 17:00 Po stopách Kempelena
Sprievodca:
Andrej Groll, Kempelenopolis o.z.
Začiatok trasy: Ventúrska 16Wolfgang von Kempelen bol polyhistor, vynálezca, výtvarník a dramatik, súčasník a obľúbenec Márie Terézie. Hoci ide o jednu z najzaujímavejších postáv dejín Bratislavy, je
V našom meste takmer zabudnutý. Ak niečo z jeho diela rezonuje v povedomí verejnosti, je
To jeho šachový automat Turek, ktorý však neprávom získal Kempelenovi povesť šarlatána. Pokúsime sa vám ukázať, že Kempelen nebol šarlatán, ale osobnosť osvietenstva s celosvetovým presahom a s niekoľkými svetovými prvenstvami na konte. Navštívime spolu miesta spojené s jeho životom a dielom. Porozprávame si o jeho najznámejších vynálezoch, a vysvetlíme si, ako fungovali. Priblížime Vám, ako vyzerala Bratislava počas jeho života.
A na záver uvidíte i Kempelenovho slávneho Šachového Turka z Bratislavy.

Žiaľ, aktuálna situácia súvisiaca s koronavírusom zasahuje aj do kultúrneho diania. Situáciu monitorujeme, sme v intenzívnom kontakte s krízovým štábom mesta a hygienikom a program festivalu prispôsobuje aktuálnym informáciám. Našim hlavným cieľom je bezpečnosť návštevníkov! Preto chcem poprosiť všetkých, aby sledovali našu novú web stránku www.kulturneleto.sk, kde program Kultúrneho leta pravidelne aktualizujeme.

Viac informácii o programe festivalu na stránke –  www.kulturneleto.sk, www.bratislava.sk  a www.visitbratislava.com

Informačný servis

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X