Podzemné garáže pri Justičnom paláci verejnosť stále nechce

podzemné garáže
ilustračné: pixabay.com

Obyvatelia z okolia Justičného paláca hovoria jednoznačné nie podzemným garážam, ktoré chce postaviť krajský súd. Bratislavských mestských poslancov vyzývajú, aby rozhodnutie bývalého vedenie mesta prenajať tento pozemok zrušili. Svoj názor vyjadrili na verejnej diskusii v Primaciálnom paláci.

Nesúhlas s podzemnými garážami prišla vyjadriť približne tridsiatka obyvateľov z okolia Justičného paláca. Boja sa totiž o parčík pri krajskom súde, ktorý v súčasnosti radi využívajú na oddych. Krajský súd síce tvrdí, že na streche podzemných garáži zeleň zachová, no aktivisti tvrdia, že to už nebude ozajstný park.

„To nebude reálny park, je to strecha pokrytá nejakou zeleňou a neposkytuje to, čo ľudia očakávajú od zelene,“ povedal na verejnej diskusii aktivista Matej Vagač s tým, že v parku by pribudlo aj technické zariadenie garáží, vjazdy či výjazdy. Navyše, súd podľa nich novú garáž nepotrebuje, využívať vraj môže neďaleké garáže na Námestí Martina Benku, ktoré sú podľa ľudí prázdne.

Sú garáže vôbec potrebné?

Od súčasného vedenia mesta preto obyvatelia žiadajú, aby zámer výstavby podzemných garáží stopli. Viceprimátorka Bratislavy Iveta Plšeková hovorí, že radnica plánuje krajský súd vyzvať, aby zvážili, či im nepostačia garáže na Námestí Martina Benku.

Mesto chce so súdom rokovať o tomto zámere, dodnes totiž podľa Plšekovej nevideli ani projekt. Ten však krajský súd zatiaľ nemá, pripraviť ho majú do konca júna 2016. Zástupca Krajského súdu v Bratislave Lukáš Kapičák hovorí, že zatiaľ ide len o myšlienku. Potrebu podzemných garáží vysvetľuje zlou dopravnou situáciu v tejto lokalite.

Projekt chce investor pripravovať v spolupráci s verejnosťou. Rozbehnúť plánujú participatívny proces a zapojiť do plánovania aj občanov. „Chceme to urobiť tak, aby vaše pripomienky a návrhy boli zahrnuté,“ vysvetlil jeden z architektov spolupracujúcich s investorom Matej Grébert rozhnevaným obyvateľom, ktorí sa už dlhšie sťažujú, že ich o zámere nikto vopred neinformoval.

Zostane zeleň zachovaná?

„Projekt vieme riešiť tak, že v priestore nemusia byť vyrúbané stromy. Chceme tu zachovať zeleň, a nie to tam vybetónovať,“ povedal ľuďom Grébert. Podľa architektov v parčíku pri súde môžu ostať aj odrastené stromy, ktoré tam dnes sú, výstavba garáží sa ich vraj nedotkne. Navyše, zachovanie zelene v parčíku požaduje od investora aj bratislavská radnica.

Projekt má počítať so zachovaním zeminy na streche garáže minimálne v hrúbke dva metre. Súd bude mať tiež povinnosť vysadiť stromy s obvodom minimálne 18 centimetrov.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk