Poliklinika Tehelná je na predaj a môže hroziť zánik zdravotníckeho zariadenia, Bratislavčania spisujú petíciu

Poliklinika Tehelná
Foto: Google maps

Na predaj je poliklinika s príslušenstvom a pozemkami. Nový majiteľ alebo majiteľka musí rátať s tým, že budú potrebné významné investície do rekonštrukcie.

Nielen obyvateľov Nového Mesta, ale aj iných návštevníkov znepokojila informácia o predaji budovy na Tehelnej ulici, ktorá svieti na webe polikliniky od začiatku júla.

V ozname sa uvádza, že sa predáva budova polikliniky s príslušenstvom a pozemkami. Lehota na predkladanie ponúk bola stanovená do utorka 20. septembra do 10.00 hod. Verejná súťaž sa bude konať formou ponukového konania v kombinácii s elektronickou aukciou.

Vyžadujú sa investície do rekonštrukcie

Pôvodná budova bola postavená v roku 1986 ako súčasť Ústavu národného zdravia mesta Bratislavy. Poliknika funguje od roku 2005. V súčasnosti ju spravuje spoločnosť MH Manažment, ktorá je nástupcom po zaniknutom Fonde národného majetku SR.

Ako uvádza na webe Ministerstvo hospodárstva SR, poliklinika je zariadenie so stabilnými poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti so širokou klientelou. Zariadenie ponúka taktiež doplnkové služby.

Ministerstvo upozorňuje, že nový majiteľ alebo majiteľka musí počítať s tým, že na neho prejdú práva a povinnosti z existujúcich nájomných zmlúv. „Spoločnosť Poliklinika Tehelná, a. s. pritom nie je prevádzkovateľom zdravotníckej starostlivosti, ale len prenajímateľom priestorov pre zdravotnícke zariadenia,“ upresnilo ministerstvo.

Na budove polikliniky sa podpísal zub času a vyžaduje si významné investície do rekonštrukcie, napríklad len na urgentné sanácie je potrebná suma približne milión eur.

Ako dodalo ministerstvo, záujemcovia si budú môcť obhliadnuť budovu aj jednotlivé priestory. V prvom kole bola budova ponúknutá Ministerstvu zdravotníctva SR, Bratislavskému kraju, bratislavskému magistrátu či Miestnemu úradu v Novom Meste, no nikto neprejavil záujem o kúpu.

Online petícia

Podľa starostu mestskej časti Rudolfa Kusého sa môže stať, že funkcia polikliniky nemusí byť zachovaná. Dôvodom je to, že sa predáva ako budova, čím mizne povinnosť zachovať zdravotnícke zariadenie.

„Pre väčšinu Novomešťaniek a Novomešťanov je to najbližšia dostupná zdravotná starostlivosť. Zánik polikliniky Tehelná by im výrazne zhoršila prístup k lekárom,“ uviedol Kusý na sociálnej sieti.

Bratislavčania vytvorili online petíciu, ktorou chcú zachrániť polikliniku. Žiadajú o zrušenie súťaže na predaj polikliniky a jej zachovanie ako zdravotníckeho zariadenia s existujúcimi všeobecnými a odbornými ambulanciami. Petíciu môžu podpísať osoby staršie ako 16 rokov.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk