Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Poľský inštitút, Námestie SNP
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
maps.google.sk
29. apríla 2015 Podujatia a akcie Bratislava od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2015, maps.google.sk

Poľský inštitút predstavuje osobnosť komiksu

Najdôležitejšie komiksy a ďalšie diela známeho poľského výtvarníka Przemyslawa Truścińského možno spoznať v Poľskom inštitúte do polovice mája.

Výstava je nazvaná Trust, teda pseudonymom absolventa lodžskej Akadémie umení a autora mnohých komiksov, ilustrácií a reklamných textov. Pre záujemcov je do polovice mája prístupná v sídle Poľského inštitútu na Námestí SNP v pondelok až štvrtok od 9. do 17. hodiny a v piatok od 9. do 15. hodiny.

Przemyslaw Truściński (1970) je v Poľsku známy ako popularizátor komiksu a animátor kultúry. V roku 2010 bol vyznamenaný za zásluhy pre poľskú kultúru a v roku 2013 dostal od prezidenta Poľska Strieborný kríž za zásluhy.

Trustova tvorba je úzko spätá s masmediálnymi prostriedkami vrátane tlače, vydavateľstvami publikujúcimi komiksy a knihy, internetom, televíziou či divadlom.

Mierou Truścińského úspechu je všeobecnosť, sila a zrejmosť odkazu. Jeho unikátnosť spočíva vo vyjadrovaní očakávaných odpovedí neočakávaným spôsobom,“ napísal o autorovi kurátor výstavy Piotr Machlajewski.

Truściński využíva rozmanité techniky a nástroje. Pri kresbe používa ceruzku, pierko, fixku, pero aj kriedu. Ako grafik je autorom leptov, akvatínt, linorytov a serigrafií. Maľuje temperovými, akrylovými a olejovými farbami. Nebráni sa koláži, v ktorej využíva fotografiu, fotokópiu, ale aj prvky vyčnievajúce nad plochu obrazu.

„Truścińského komiksy charakterizuje prítomnosť čiary – umelec využíva nielen kontúry, ale aj šrafovanie, ktorými modeluje povrch a zvýrazňuje tiene. Rovnako využíva aj škvrny, oxeroxované fotografie či abstraktné grafické odtlačky (textúry alebo priestor, do ktorého autor zasadzuje ostatné prvky obrazu). Pri čítaní takto vytvorených komiksov musí prijímateľ neustále analyzovať a interpretovať časti jednotlivých obrázkov,“ charakterizoval tvorbu Trusta kurátor výstavy.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X